Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yavuz Atıl
atilyav@gmail.com
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK
07/05/2018

  

Dünyaca ünlü Fransız fabl yazarı La Fontaine’in  “Karga ile Tilki” öyküsünü hepimiz biliriz.

Ormanda,  açlıktan nefesi kokan tilkinin, kara kargayı ve ağzındaki peyniri görmesiyle deliye dönmesini ve bu peyniri elde etmek için  yaptığı sinsi planı anımsamayan yoktur.

Hele, tilkinin;  “Günaydın karga kardeş! Bugün ne kadar da güzel görünüyorsunuz! Parlak tüyleriniz ne kadar gözalıcı! Eğer sesiniz de böyle güzelse, bu ormanda hiç kimse güzellikte sizinle boy ölçüşemez.” iltifatını da gülümseyerek hatırlarız. Tilkinin gerçek olmayan övgülerine kanıp, sonunda şarkı söylemeye razı olan karganın da peyniri ağzından düşürmesine hiç şaşırmamıştık. Finalde, tilkinin; “Her dalkavuk, bir alığın sırtından geçinir.” nasihatı da ömür boyu kulağımıza küpe olmuştur.

La Fontaine’nin tüm dünyaya malolan bu kısa öyküsünden, birbirinden bağımsız olarak birçok ders almak mümkündür. İnsanlığa adeta evrensel bir ileti olarak, dalkavukluğun iltifat ile bağlantısının ortaya konulması ise bir hayli düşündürücüdür. Hani, atalarımızın bir sözü vardır: “Her yüzüne güleni dost sanma.”

İltifat, sözle olduğu gibi, davranışlarla da dile getirilmesi mümkün olan bir eylemdir. Arapçadan dilimize giren bu sözcüğe, birine güler yüz gösterme, hatırını sorma, tatlı davranma, rağbet etme anlamları yüklenmiştir.

Günlük yaşantımızda, iltifat eylemi, her şekliyle karşımıza çıkmaktadır. Gerçekçi olmak gerekirse iltifat edilmek, iltifat etmekten bizi daha çok memnun eder. Oysa,  bunun tersi olması gerekmez mi?

İşte burada, iltifatın asla dalkavukluk seviyesine indirilmemesi gerekliliği  sözkonusudur. İltifat etmek için sözcüklerin yardımını bekleriz.  En güzel kelimeleri itinayla seçer, yan yana getirir, sevdiklerimize bir resim tablosu gibi sunarız. Bunu yaparken de içimizdeki samimi duygulara yalan, riya karıştırmamaya özen gösteririz. Zira, içinde çıkar barındıran iltifat, olsa olsa dalkavukluktur.

İltifat, asildir. Ağızdan çıkarken bile karşı tarafa bir ferahlık verir. Bir şeyleri elde etme arzusuyla, sahte iltifat tümcelerini kuran kişiler, aklı başında olan insanlar tarafından değersizleştirilir.

İltifatın  o saf, tertemiz sözcükleri yan yana geldiğinde, yaşama umudu olmayanlara hayat, mutsuzlara mutluluk, hüzünlü olanlara neşe getirir. Yeter ki, iltifatta samimi olalım, karşı tarafın gönlünü okşarken ondan bir çıkar beklemeyelim.

Mesleğin hangi dalında olursa olsun, başarılı kişiler, yaptıkları işlerinden dolayı desteklenir, takdir edilirlerse daha iyi işler yapmaya yönelirler. Hedeflerine doğru ilerlerken, yerinde yapılan bir iltifat onları motive eder, başarılarına başarı katar. Dilimize yerleşmiş “Marifet iltifata tabidir.” deyimi de bu gerçeği haykırmaktadır.

İltifat, güzel söz söyleme becerisiyle birlikte cesaret isteyen bir eylemdir. Esefle kabul etmeliyiz ki, bazen en seçkin iltifatlarımızı   Henri Fielding’in dediği gibi “Lâyık olmayanlara vermeye meylimiz vardır.

İltifat, samimi duygularla yapıldığında yerine oturur, her iki tarafı da memnun eder. Ancak, W. Shakespeare’in “toplumda iyi kalpli sersemlerin” olduğu, “bunların, varını yoğunu iltifat toplamak uğruna harcadıkları” fikri düşündürücüdür. O insanlara sersem damgası vurulması yerine, onlara bu yalan iltifatları yapanları aşağılamak daha yerinde olur.

İltifatın kim tarafından yapıldığını, o kişinin samimiyetini, bize yakınlığını, davranışlarındaki olgunluğu çok iyi analiz etmemiz gerekir. Atalarımızın mucizevi uyarısına kulak verip, her iltifata inanmayalım derim.  

“Her iltifata itibar etme, kurban kesilmeden önce boynu okşanır.”

 201 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI… - 31/01/2019
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI…
CESARET… - 18/11/2018
CESARET…
HER DÖNEMİN SANATI - 20/09/2018
HER DÖNEMİN SANATI
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI? - 22/02/2018
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI?
Güzeli kullanmak… - 09/01/2018
Güzeli kullanmak…
Ateeeeş… - 21/11/2017
Ateeeeş…
Biz kimseye kin tutmayız.. - 12/09/2017
Biz kimseye kin tutmayız..
AT GÖZLÜĞÜ… - 16/07/2017
AT GÖZLÜĞÜ…
Benim Sadık Dostlarım…. - 25/04/2017
Benim Sadık Dostlarım….
 Devamı