Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Nuray Yoltaş
nurayyoltas@gmail.com
BİR RENKTİR TAKIM TUTMAK
29/06/2018

Oldukça neşeli geçen bir aile toplantısındaydık. Yedik, içtik, güldük, eğlendik ve bir büyüğümüzün yaş gününü kutladık.

 Huzurla geçen bir günün ardından evlerimize dönmek üzere yola koyulduk. Bulunduğumuz yer yazlık bir mekândı. Oradan ayrılıp şehir merkezine geldiğimizde, onca yoldan sonra, hem günün yorgunluğunu atmak, hem de açlığımızı gidermek için bir lokantaya geçip bahçe masalarından birine oturduk. İyi bir akşam yemeği, güzel bir günün finali olacaktı.

 Henüz siparişlerimizi vermiştik ki, birden büyük bir patlamayla irkildik. Ardından etrafımızı, gittikçe yayılan bir duman kapladı. Ne yapacağımızı bilemez halde öylece bakakalmıştık. O aşina olduğumuz klakson sesleri ve ardı arkası kesilmeyen araba konvoyu etrafımızı sarmıştı. Sporun dostluk ve kardeşlik olduğunu unutan, ne zaman nasıl geldikleri belli olmayan kalabalık, birbirlerine hakaret ederek, kontrolsüz bir heyecan eşliğinde slogan atıyorlardı. Ellerinde patlayıcı, yanıcı, ateşleme fitilleri ve şenlik fişekleri eşliğinde, abartı ve ölçüsüzlüğün hâkim olduğu “ölmeye geldik” sloganları ile adeta bir iç savaş görünümü içindeydik.

 Fanatikler, bütün sosyal normları hiçe sayarak, galibiyetlerini takıntılı bir coşku içinde kutluyorlardı. Yanımızdaki Fransız misafirimiz, bu tür kutlamaların Fransa’da şehir dışında yapıldığını söylerken, bir yandan da dehşet içinde elleriyle kulaklarını kapatıyor, dumandan yanan gözlerini kısarak “Oooo..! Lâ Lâ..” diyordu.

 Siparişlerin gelmesini beklemeden, çevremizi saran dumanları iterek kalktık ve kenardan kenardan adeta kaçarcasına aracımıza bindik. Huzurla başlayan günümüz, fanatizm taşkınlığı ile sabote edilmişti.

 Uzmanlar, bazı taraftarların, takımı kendi benliği ile bütünleştirerek, galibiyet ve mağlubiyet durumlarında psikolojilerinin ciddi anlamda etkilendiğini belirtiyorlar.

 Ülkemizde yeteri kadar mücadele edilmeyen, adeta hoş görülen futbol terörü, ne yazık ki spor zevkini öldüren, eğlenceye anarşi bulaştıran toplumsal bir hastalığımız. Yine uzmanlara göre fanatizmin rehabilite edilmesi ve doğru yönlendirilmesi gerekiyor. Böylece sorunlu değil sorumlu taraftarlık öğretilir. Bu da gevşeme, rahatlama terapisi yerine geçer. Ruhu terbiye eder. Olumsuzluklara karşı insanın toleransını yükseltir.

 

Rekabetin doğru yaşandığı spor, bir yarıştır, bir renktir.285 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MESERRET ABLA - 08/03/2019
MESERRET ABLA
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN - 25/12/2018
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN
ÇOCUĞUN FENDİ - 22/10/2018
ÇOCUĞUN FENDİ
GECENİN MATEMİ - 20/03/2018
GECENİN MATEMİ
DAMGA… - 02/01/2018
DAMGA…
Bir Arakan Hikayesi - 17/10/2017
Bir Arakan Hikayesi
MAVİ KELEBEKLER - 10/07/2017
MAVİ KELEBEKLER
ÇOCUK (H)AKLI - 22/04/2017
ÇOCUK (H)AKLI
Kediler de ağlar - 12/02/2017
Kediler de ağlar
 Devamı