Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi

Nuray Yoltaş

Nuray Yoltaş
nurayyoltas@gmail.com
MESERRET ABLA
08/03/2019
 O yokluk içinde dişinden tırnağından artırmış, eşine bir altın bilezik almıştı. “Bu sana hediyem.” dedi. Bir komutan edasıyla “Bana ve evlatlarına gösterdiğin sabır ve sevgi için, hiç kolundan çıkarma”.
 
Gerçekten de Ayten hanım, kocasının istek ve arzularının içinde eriyip gitmiş mazlum bir kadındı. Eşine saygı ve hürmette kusur etmez, onun her dediğini emir bilirdi.
 
Annelikte ise evlatlarına sevgisini işittirebilmiş, onları canından öte bilmiş, onlarda huzuru bulmuştu.
 
Pırıl pırıl parlayan, düşlerini süsleyen bileziğe hayranlıkla baktı. Bir aşağı bir yukarı salladığı kolunda bileziğini gezdirdi. İçi içine sığmıyordu. “Benim de bileziğim var artık” dedi sevinçle.
 
Lakin o sevinci fazla sürmeyecekti Ayten hanımın. Zira geçen zaman, çocukların büyümelerine paralel olarak, ihtiyaçlarını da o ölçüde artıracaktı. Nitekim daha birkaç sene geçmişti ki sorunlar başlamıştı. Eksik o kadar çoktu ki…
 
Babaları çocuklarının ihtiyaçtan doğan isteklerini görmezlikten gelince iş başa düşmüştü. Fazla düşünmedi Ayten hanım, bileziğini satmaya karar verdi. Sattı da… Asıl altın çocuklarıydı. Bilezik de neydi… Koluna da işportadan aldığı sahte bir bileziği taktı. Eşinin durumu anladığı takdirde, neler olabileceğini düşünmek dahi istemiyordu.
 
Aradan birkaç yıl geçmişti. Günlerden bir gün, eşinin kırık dökük bir halde eve geldiğini gördü. “Hayrola efendi” dedi endişeyle. “Kötü bir şey mi oldu?”. “Sayılır” dedi eşi sıkıntıyla. “Biraz paraya sıkıştım”. Gözlerini eşinin gözlerinden kaçırarak “Galiba bileziği satmamız gerekecek”.
 
Eşinin bu son sözleriyle Ayten hanım, mimiklerinden taşan şaşkınlık ifadesi ile öylece kalakaldı. Titreyen sesine engel olmaya çalışırken “Sen nasıl istersen efendi” diyebildi. Yan odaya geçen eşinin ardından, başını elleri arasına alıp “Anam ben ne yapacam” diye dövünmeye başladı. Nasıl çözecekti bu işi? “Bir bilezik bulmalıyım” dedi sayıklarcasına. Odada bir aşağı bir yukarı dolaşıyordu. “Acilen bir bilezik bulmalıyım”. Birden Meserret hanım geldi aklına. “Meserret bana yardım eder” dedi gözleri parlayarak.
 
Meserret hanım yıllar önce ailesiyle birlikte Bornova’ya yerleşmiş bir Girit göçmeniydi. Kızılay Mahallesi’nin kalender ve güler yüzlü ablasıydı. Yıkılmaz bir anıt gibi güçlü, çalışkan ve bilge ruhluydu. İnce zekasıyla her işin üstesinden gelir, Giritlilere has anaerkil toplumun izlerini üzerinde taşırdı. İçi dışı bir, sıra dışı, ilginç bir kişilikti. Dost kadındı. İşte bu özelliklerinden dolayı, Ayten hanımın ilk aklına gelen o olmuştu ve huzursuz, uykusuz bir gecenin ardından doğruca ona koşmuştu.
 
Kapıyı açtığında, Ayten hamının o telaşlı ve çaresiz halinden, kötü bir şeyler olduğunu anlamıştı Meserret hanım. Merakla,
 
- Ne oldu Ayten, bu ne hal?
 
- Aman Meserret, bana acilen bir altın bilezik lazım!
 
Dedi ve yaşadıklarını bir bir anlattı.
 
Meserret hanım, anlatılanları üzülerek dinlerken, bir yandan da yıllarca dişinden tırnağından artırarak aldığı kolundaki iki bileziğe baktı. Sonra da Ayten hanımın her an münakaşa çıkarmaya meyilli, asabi, otoriter ve fiziksel şiddete varabilen davranışlarda bulunan eşini düşündü. Kararlıydı. Böylesine zorlanan arkadaşını kocasının eline bırakamazdı. Kendinden emin, komşusunun gözyaşlarını silerken, “Ağlama, üzülme. Bunu kendi bileziğin bil” diyerek, kolundan çıkardığı bileziği komşusunun koluna taktı. Ayten hanımın yüzünün yüreğiyle birlikte gülümsediği andı o an.
 
Neyse ki korkulan olmayacak, ihtiyaç duyulan para bir şekilde bulunacaktı. Yıllar içinde her şey rayına oturarak, yaşanan o korkular da unutulacaktı. Lâkin Meserret hanımın, o zor zamanlarında komşusunun yüreğindeki acıyı paylaşıp, elinden tutup kaldıran vefasını ne çocukları ne de Ayten hanım unutacaktı.


233 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BELLEĞİN AZMİ – GERÇEK ÜSTÜ AŞK - 21/07/2019
BELLEĞİN AZMİ – GERÇEK ÜSTÜ AŞK
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN - 25/12/2018
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN
ÇOCUĞUN FENDİ - 22/10/2018
ÇOCUĞUN FENDİ
BİR RENKTİR TAKIM TUTMAK - 29/06/2018
BİR RENKTİR TAKIM TUTMAK
GECENİN MATEMİ - 20/03/2018
GECENİN MATEMİ
DAMGA… - 02/01/2018
DAMGA…
Bir Arakan Hikayesi - 17/10/2017
Bir Arakan Hikayesi
MAVİ KELEBEKLER - 10/07/2017
MAVİ KELEBEKLER
ÇOCUK (H)AKLI - 22/04/2017
ÇOCUK (H)AKLI
 Devamı