Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi

Nuray Yoltaş

Nuray Yoltaş
nurayyoltas@gmail.com
BELLEĞİN AZMİ – GERÇEK ÜSTÜ AŞK
21/07/2019

 

“Gala’nın acısından

- ki benim acımdır

Gala’nın ölümünden

- ki benim ölümümdür”

 

“Başka hiçbir şey benim hayatıma dokunamaz.”

 

Sene 1904, Katalonya. Bir çocuk dünyaya gelir kendisinden 9 ay önce doğup ölen kardeşinin adını alarak. Annesi, ölen çocuklarının yeniden doğduğuna inanır ve ona aynı adı verir; Salvador Dali.

 

Ailesi onu, yıllarca ölen ağabeyinin mezarına götürerek kendisinin ağabeyinin reenkarnasyonu olduğuna inandırır. Bu nedenle çok geçmeden kimlik sorunları yaşamaya başlar Dali. Kendini ailesine kanıtlamak için histeri krizleri geçirmeye başlar. Yıllar sonra bu duygularını şöyle ifade etmiştir. “Doğar doğmaz bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım. Beni severlerken hâlâ onu seviyorlardı aslında.”. İşte o dönemlerde ölümle cinsellik arasında bir bağ görmeye başlar, bu cinsellikten köşe bucak kaçar genç adam.

 

Bu arada babasının çok sert ve otoriter tutumu büyük bir yara olur onun için. Ama annesi ondaki yeteneği farkederek henüz altı yaşında iken resim okuluna yazdırır.

 

 Yaşadığı travmalar sanatını beslerken Dali içinde kopan fırtınaları tuvale aktarmaya başlar. Büyüleyici işler ortaya koyar. Dört-beş yıl sonra da ilk sergisini açar. Lakin bu travmalar bir yandan da onu içten içe tüketir. Aykırı davranışlı, kaprisli, şımarık bir karakter sergiler. Sanatıyla olduğu kadar giyimi, sözleri ile dikkat çeker Dali.

 

Klasik sürrealistlerin yaptığı gibi, bilinçaltının dışa vurumu ile ilgilenirken en ünlü eserini verir. BELLEĞİN AZMİ. Bu eser, sıcak Ağustos güneşinin altında eriyen peynirden aldığı ilhamla; geniş bir kumsal manzarasının önünde, eriyen cep saatlerinin resmidir.

 

Eser, kimilerine göre akıp giden zamanı gösterdiği şekilde yorumlanır. Dali bu ilginç tekniği ile yirminci yüzyılın en büyük sürrealist ressamı olmuştur artık.

 

İşte bu deli dahi bir gün sanatını ve ruhunu besleyecek biricik aşkı ile karşılaşır. GALA… Yıllar sonra, ilk kez bir kadına karşı bir şeyler hisseder. Onunla büyüleyici bir dünyayı keşfeder. Gala, ondan ölümün etkilerini silmiştir.

 

Ne Dali’nin uğruna çocuğunu ve kocasını terk eden Gala, ne de Dali bu ilginç aşktan bir gün olsun vazgeçerler. Gala, Dali’nin modeli, danışmanı ve her şeyin ötesinde varlığının yöneticisi olmuştur. Ölümüne aşık olduğu bir eş… Dali’nin “Delirmememin nedeni, deliliği onun üstlenmesidir” dediği kadın. Hayatının her alanında olumlu etkisini göstermiş, Dali’nin fırtınalarını dindirmiş bu kadının simasını Dali’nin hemen her tablosunda görmek mümkündür.

 

Elli yılı aşkın kesintisiz devam eden bu aşk, Gala’nın ölümüyle sonlanır. Dali, bu ölümden sonra “Benim ölümümdür.” diyecek ve inzivaya çekilecektir.128 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MESERRET ABLA - 08/03/2019
MESERRET ABLA
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN - 25/12/2018
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN
ÇOCUĞUN FENDİ - 22/10/2018
ÇOCUĞUN FENDİ
BİR RENKTİR TAKIM TUTMAK - 29/06/2018
BİR RENKTİR TAKIM TUTMAK
GECENİN MATEMİ - 20/03/2018
GECENİN MATEMİ
DAMGA… - 02/01/2018
DAMGA…
Bir Arakan Hikayesi - 17/10/2017
Bir Arakan Hikayesi
MAVİ KELEBEKLER - 10/07/2017
MAVİ KELEBEKLER
ÇOCUK (H)AKLI - 22/04/2017
ÇOCUK (H)AKLI
 Devamı