Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yavuz Atıl
atilyav@gmail.com
Hafızadaki Kokular
01/01/2012

Hafızadaki kokular

Alacahöyük'de MÖ 3000 yılından altın şarap kadehi ve güğümü, Kültepe'de MÖ 1750'den Koçbaşı şeklindeki içki testisi Anadolu'da şaraba dair bulunan en eski izler. Boğazköy'deki kazılarda ortaya çıkan Hitit tabletlerinde şarabın dini ritueller ve günlük hayattaki yeri anlatılıyor. Anadolu'nun sahillerinde yaşayan gemici ve tüccar Fenikeliler şarabı Ege adalarına, Yunanistan'a taşıyıp büyük kazançlar elde ettiler. Her ne kadar Yunan medeniyetinde Baküs'ün varlığı şarabın anavatanı olarak Ion yarımadasına işaret etse bile, Hititler Anadolu'da MÖ3000 yıllarında, Yunanlılardan en az 1000 yıl önce yaygın olarak şarap ve bağcılık yapıyorlardı. Hititleri takiben Anadolu'da şarap ve bağcılık daha da yaygınlaşmıştır.

Ege kıyısında bulunan Bornovamız da bağcılık ve şarapçılık konusunda yabana atılacak bir kent değildir. Bizim, çocukluk ve gençlik yıllarımızda Bornova’da anımsadığım kadarıyla üç şarap fabrikası faaliyetini sürdürüyordu. Bu şarap imalathaneleri, uçsuz bucaksız bornova ovasında tarımı yapılan  bağlarından üzümlerini alırlardı. Bağ bozumu dönemlerinde ben de dahil Bornova’lı gençler sırtımızda köfünlerle kamyonlara üzüm taşırdık. Mevsimin sıcaklığı dolayısıyla fermante olmaya başlayan o iri kara üzümlerden gelen kokular bizi adeta  sarhoş ederdi. Hele, Bornova’daki Şaraphane diye tabir ettiğimiz imalathanelerin bulunduğu sokaklardan geçerken teneffüs ettiğimiz fermante şarap kokusu bizi bir hoş ederdi. Geçen zaman içinde şehirleşen Bornova’dan bu şaraphaneler kentin dışına taşındılar.

İşim icabı, Fransa’nın şaraplarıyla meşhur Touraine bölgesinde şarap imal eden üreticilerin kavlarını ziyaretlerim sırasında teneffüs ettiğim fermante şarap kokusu, beni yıllarca geriye götürüp, Bornova’nın şarap kokan sokaklarına sürüklerdi. Hafızadaki kokular bu olmalıydı. Bir saniyelik bir koklama duygusu bizi 50 sene öncesine bırakıverir. Sanki bir zaman makinesidir bu. Hani, hepimizin  gençlik yıllarında teninin kokusunu unutmadığımız ilk aşklarımız vardır ya, ne zaman bu kokuyu duysak hemen o günlere döneriz. İşte öyle bir şey.

Fransa’nın Touraine, Bordeaux, Alsace, Languedoc, Champagne bölgesel şaraplarının bulunduğu kavları ziyaretimde burnuma ilişen şarap kokusu, beni yıllar öncesi sokakları şarap kokan Bornovamıza götürür. Derin bir düşünceye dalar, içimdeki gurbetlik hasreti, yıllanmış arkadaşlıklar tek tek gözümün önüne gelir. Tadımlık şarap kadehini her kaldırışımda, usulca, « Şerefine Bornovam » derim.

 

Yavuz Atıl

Blois, 23 Şubat 20111272 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI… - 31/01/2019
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI…
CESARET… - 18/11/2018
CESARET…
HER DÖNEMİN SANATI - 20/09/2018
HER DÖNEMİN SANATI
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK - 07/05/2018
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI? - 22/02/2018
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI?
Güzeli kullanmak… - 09/01/2018
Güzeli kullanmak…
Ateeeeş… - 21/11/2017
Ateeeeş…
Biz kimseye kin tutmayız.. - 12/09/2017
Biz kimseye kin tutmayız..
AT GÖZLÜĞÜ… - 16/07/2017
AT GÖZLÜĞÜ…
 Devamı