Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yavuz Atıl
atilyav@gmail.com
Onlara siyah yakışır…
01/01/2012

Onlara siyah yakışır

 

İlk aşık olduğunuzda bu duyguyu hangi renkle dile getirmiştiniz, ?

Sevdiğinizden ayrılırken hangi renk aklınıza gelmişti ?

Ayağınız takıldı, yere düştünüz. O anda gözünüzde hangi renk canlandı ?

Kızgınsınız, öfkelisiniz, sevinçlisiniz, üzgünsünüz, bunalımdasınız, mutlusunuz, huzurlusunuz, bu duyguları hangi renkle ifade ederdiniz ?

Güzel bir sofradan kalktınız, ya da açlıktan kıvranıyorsunuz hangi renk gözlerinizde dans ederdi ?

Yapılan araştırmalarda insan gözünün, 1000 düzeyde siyah, 100 düzeyde kırmızı-yeşil, ve 100 düzeyde sarı-mavi tonlarını gördüğü tespit edildiğine göre algılayacağımız  toplam renk sayısı:


1000 x 100 x 100 = 10,000,000 dur.

 

Ancak bu renkler devamlı olarak değişen çevre koşullarında farklı bir şekilde meydana çıkacaklarından onların sonsuz olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Hayatımızın bir parçası olan renklerin yaşantımızı nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Renk seçiminin karakterimizi yansıttığı, bazı renklerin bizi olumlu veya olumsuz etkilediği gerçek midir acaba ?  Hepimizin bir uğurlu rengi yok mudur?

Sonsuz diyebileceğimiz renkleri, gözümüze yansıyan ve bizi etkileyen halleriyle sadece bir kaç sınıfa ayırmışız. Gözlerimizin göremediği renkleri ise hayal dünyamızda canlandırmaya devam ediyoruz.

Benim kırmızım ile sizinkiler aynı olabilir mi? Sizin maviniz ile benim mavim bambaşkadır. Yer yüzünde ne kadar insan varsa, o kadar da  Newton tarafından sınıflandırılan temel renkler olan, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve morun olduğunu düşünüyorum.

Yine de bir genelleme yapılacak olursa :

Temizliği, saflığı, istikrarı, devamlılığı anlatan tüm renklerin anası beyaz. Anamın ak sütü, tarlamın pamuğu, doktorumun önlüğü, asalettir beyaz.

Kırmızının, mutluluğu temsil ettiği, canlılık, hareketlilik, azim ve kararlılık verdiği, iştah açtığı, bu yüzden gıda firmalarının logolarının genellikle kırmızı olduğu bilinir. Renk körü olan boğaların kırmızıya saldırmalarına bakmayın. Onlar için sallanan koyu renkli bir bezdir kırmızı.

Hüznün, gücün, tutkunun simgesi olan siyah bazen matem iken, Japonya’da mutluluğu temsil eder. Einstein’ın konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih ettiğini biliyor muydunuz ?

Sertlik, canlılık, kudret ve hırsın rengi turuncudur. Ruhumuzu şenlendiren en etkili renktir. İyimserlik yayar, dengeli gücün anlatımıdır. Kapsamlı bir cazibesi vardır.

Gökyüzünün, sonsuz ufukların, sınırsızlığın ifadesi olan mavi denizlerde ne de güzeldir. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar.

Duygusal olarak bizi en çok etkileyen, doğanın ve baharın rengi olan yeşile ne demeli ? Güven ve enerji  verir, yaratıcılığı körükler. Bankaların çoğunun logolarının yeşil olduğu da bu yüzdendir.

Otoriteyi, verimliliği, dürüstlüğü anlatan lacivert rengini dünyadaki firmaların yarısından çoğu kullanır. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. Dilimizde bir deyim vardır : « Lacileri çekmek »

Uyum, neşe, şirinlik, sevgi en güzel pembeyle anlatılır. Pembeyle insan kendini rahat hisseder. Pembe rüyalara dalar. Beşikteki bebeğin pembe yanaklarına aşık olur insan.  Pamuk helvayı da unutmamak gerekir. Bazı büyük mağazalar tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir ki, müşteriler kendilerini rahat hissetsin diye.

İhtişam ve lüksün son basamağı olan mor unutulur mu hiç. Tarih, yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını  korkuttuğu saptanmıştır. Yaramazlık yaptığımızda babamızdan yediğimiz şamarda gözlerde mor şimşekler çakmaz mı ?

Zeka, incelik, pratiklik denildiğinde aklımıza sarı gelir. Dikkat çeker, arıların konduğu  papatya, kır çiçekleri gibi. Birlikte çalışmayı simgelerSonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür. Dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler sarıdır.

Gerçekçiliğin, düzenli bir çalışmanın  simgesi olan kahverengi insanı hızlandırır. Toprak rengi olduğundan, kıyafetlerde pek tercih olunmaz. Kalabalıkta dikkat çekmek istemiyorsanız kahverengi tonlu giysilere bürünmenizi öneririm.

Utancından kızarmak, benzin sararması, yüzünün renginin değişmesi, renkten renge girmek, korkudan mosmor olmak, kar gibi beyaz, pembe rüyalar, ve benzeri deyimlerde de renkler devreye giriyor, duygu ve düşüncelerimizi ortaya çıkarıyor. Ruhi dünyamızdaki renkler, fiziki dünyamızdaki renklerin aynısı olmayabiliyor.

Bilimadamlarının görüşüne göre ise: Üzerine düşen ışığın tam dalga boylarını yansıtan cisim beyaz, tüm dalga boylarını yutan ve yansıtmayan cisim siyahtır. Yani Beyaz ve siyah renk değildir.

Kızkardeşimin gelinliği, albayrağımın ay yıldızı, anamın aksütüne renksiz diyen bilimadamlarına katılmıyorum ama, içleri kötülük dolu, insanlığa kan kusturan, barış değil savaş yanlısı olan kara fikirli insanlara  renk kabul edilmeyen siyahı uygun buluyorum.

 

Yavuz Atıl

Blois, 08.05.20111417 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ? - 06/08/2019
GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ?
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI… - 31/01/2019
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI…
CESARET… - 18/11/2018
CESARET…
HER DÖNEMİN SANATI - 20/09/2018
HER DÖNEMİN SANATI
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK - 07/05/2018
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI? - 22/02/2018
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI?
Güzeli kullanmak… - 09/01/2018
Güzeli kullanmak…
Ateeeeş… - 21/11/2017
Ateeeeş…
Biz kimseye kin tutmayız.. - 12/09/2017
Biz kimseye kin tutmayız..
 Devamı