Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yavuz Atıl
atilyav@gmail.com
HAYALET YA DA HAYAL ET!..
01/01/2012

Eski Bornovalılar bilirler, 57 inci Topçu Tugayı’nın bulunduğu alanın üst kısmında kalan dağların eteklerinde, « Kayıtkan », « Işık », şimdiki Atatürk Mahallesinin bulunduğu yamaçlarda da « İlhan » isimleri yazılı idi.  Bu isimlerin tugayda hizmet vermiş şehit subaylara/askerlere  ait olduğu söylenirdi bize.

Biz 8-10 yaşlarındayken, o tepelere gidip, bu kireçle boyanmış koca koca taşlardan oluşan isimlere ulaşıp, orada bulunmayı hayal ederdik.

Ama, o dağ etekleri  bize öylesine uzak gelirdi ki,  gitmeye bir türlü cesaret edemezdik.

İlhan Tepe, bize biraz daha yakındı. Birkaç arkadaş o tepeye defalarca gitmiştik. Tabii ki yol yok, patika yok. Çalıların, taşların içinden kısa pantalonlarla geçerken bacaklarımız yara bere içinde kalırdı ama hayalimiz de gerçekleşmiş olurdu.

İlhan Tepenin bulunduğu yerlerde şimdi yüzlerce konut var, yollar, okullar yapılmış. Hayalimizde ulaşmak istediğimiz bize göre çok uzak olan dağlarda şimdinin çocukları top oynuyor.

Kayıtkan ve Işık Tepelerine yaşımız biraz ilerlediğinde gitmiştik. Küçük yaşlarda hayal ettiğimiz bize göre esrarengiz o devasa kireç boyalı  taşların üstlerine çıktığımızda, yeni bir dünya keşfetmenin zevkini yaşamıştık. Hayallerimiz gerçekleşmişti.

Dağ eteklerine yazılmış olan bu isimler zamanla yok olup gitti gitmesine  ama, eski Bornova çocuklarının hafızalarından silinmedi.

Küçüklüğümüzde başka hayallerimiz yok muydu? Yaşımız ilerledikçe neleri hayal etmedik ki.  Hayal denilen olgu belki de  anne karnından başlıyordur.

“Zihinde tasarlanancanlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şeydüşimgehülya”olarak tanımlanan hayali insanların hayatından çıkardığımızda, geriye hiçbirşeyin kalmadığını açıkça görebiliriz.

Hayal, insanlığın doğuşuyla başlar. Bilimin, gelişmenin, ileriye gitmenin bir istemidir bu. Bilimde hayal gücünün inanılmaz derecede bir yeri vardır. A. Einstein’ın   “Hayal etmek bilgiden daha önemlidir””deyişi ne bilgece söylemdir.

Hayal gücünün, sanat, bilim, teknoloji konularında temel yapı olduğu bir gerçektir. Mutsuzların mutluluk, çaresizlerin çözüm, aşıkların sevgili, dertlilerin çaresi hayal gücündedir.

Bulunduğumuz ortam içinde, aklımız hayal ürünlerimizi bir kural çerçevesinde yönetir. Hayalin de bir mantığı vardır. Hiç bir zaman gerçekleşemeyecek bir hayali aklımız üretmez. Biz hayal ederiz, bu hayalimize kavuşamaz isek, mutlaka başkası gerçekleştirir.

İlk insanın, uçma, derin denizlere dalma, uzaya gitme hayali günümüzde gerçekleşmiş değil midir? Kurgu bilim filimlerinde, hayal etmekte zorlandığımız düşünceleri günümüzde rahatça kullanmıyor muyuz? Jules Verne’nin, Seksen Günde Devrialem, Denizler Altında 20 bin Fersah, Aya Yolculuk, Dünyanın Merkezine Gezi gibi zamanın hayal ürünü denecek romanlarındaki konuların gerçekleştiğini biliyoruz. Denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü,televizyon, radyo, uçak Verne’nin hayaliydi.

Verne hayal etti, Vinci hayal etti, Colombe, Piri Reis, Graham Bell hayal ettiler. Newton ve  Steve Jobs’un elmalarına ne dersiniz?

Hayal etmek keşfetmenin başlangıcıdır. Akıl işidir hayal etmek. Bilimle bağdaşan bir hayal akılcıdır. Piyangodan para çıkmasını beklemek, beklerken de kazanacağı parayı nerelerde harcayacağını hayal etmek “hayalperestliktir”. “Hayale dalmaktır”.

Sevgilisiyle mutlu bir tatili yaşamayı “hayalinden geçirmek” bunu gerçekleştirdikten sonra da, onu kucaklarken kulağına “hayal gibi” bir tatil yaşadım demek hayal edilmiş duygunun yaşanmasıdır.

Ardından, o güzel günleri yaşlanıldığında anarken “hayal olduğunu” algılamak, kurulan hayalin gerçekleştiğinde tekrar hayal olduğunu anlamaktır.

Hayal kırıklığı, Ham hayal, inkisarıhayal, sukutuhayal gerçekleşmesi arzulanan isteklerimizin ters tepmesidir. 

Mantığımız dışında kurguladığımız hayellerimiz bizi hayal kırıklığına uğratır. Mantıklı bir hayal bizi başarıya götürür.

Ulu Önder Atatürk  bağımsız ve modern bir Türk devletinin hayalini kurmuş, bu hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu her fırsatta halkı ile paylaşmıştır.

Kendimizin bilgi dağarcığı açısından nerede olduğumuzu bilmek hayal gücümüzün  bir ölçüsüdür diyebilir miyiz? Hayal etmek için alim olmak mı gereklidir? Herkes istediği kadar hayal edemez mi? Hayal etmek ucuz bir düşünce midir?

İnsanoğlunun zihninde tasarladığı, gerçekleşmesini istediği hayalleri hep gerçek olmuştur. Hayaller gerçekleştikçe yeni hayallere kapı açılmaktadır. Uzayın bitimsizliği gibi bir şeydir hayal.,

Yirminci yüzyılda hayal edilen görüntülü görüşmeyi günümüzde çocuklar bile kullanırken, ışık hızıyla giden uzay araçlarını hayal ediyoruz.

Bilim dünyası, hayal ürünlerinin peşinde koşarak aklımıza gelmeyecek ürünler icat ediyor.

Hayal eden ve hayalini gerçekleştirmek için çalışan her birey başarıya ulaşır. Hayal başarının anahtarıdır. Yeter ki, içinde, dostluk, sevgi, insanlığa hizmet, barış barındırsın.

Aksi takdirde, hayal et çağrısı  hayalete dönüşür ki, o da kabuslu gecelerle  bizi uyutmaz.

 

05.11.2011, Bodrum
Yavuz Atıl1306 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI… - 31/01/2019
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI…
CESARET… - 18/11/2018
CESARET…
HER DÖNEMİN SANATI - 20/09/2018
HER DÖNEMİN SANATI
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK - 07/05/2018
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI? - 22/02/2018
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI?
Güzeli kullanmak… - 09/01/2018
Güzeli kullanmak…
Ateeeeş… - 21/11/2017
Ateeeeş…
Biz kimseye kin tutmayız.. - 12/09/2017
Biz kimseye kin tutmayız..
AT GÖZLÜĞÜ… - 16/07/2017
AT GÖZLÜĞÜ…
 Devamı