Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yurttaş Hülya Hülya Dinçel
altanaltinn@gmail.com
Belediyeler sokak hayvanları için çözüm üretmeli ...
03/01/2012

Belediyeler sokak hayvanları için çözüm üretmeli ...
25 Kasım 2011

 

Yaşamımızın  vazgeçilmezi olan can dostlarla tanışmayanlar için üzülüyorum.Yolunuz bir can dostla kesişirse hayatınızın nasıl güzelleşeceğini size anlatamam.Sabah uyanıp kapıda sizi sabırla bekleyen,akşam eve döndüğünüzde çılgınca sevinç gösterisinde bulunan bir köpecik veya gece kucağınızda siz okşadıkça mır mır sesler çıkaran bir kedicik bir anda bilseniz nasıl da ruh halinizi değiştirir,size renk tat verir.

Sokak hayvanlarına sahip çıkan belediyelere bir hayvansever olarak minnettarım. Belediyelerin yaptığı çalışmalar nasıl güçlendirilebilir? çalışmalar nasıl daha verimli bir hale gelebilir bilemiyorum...Ama zavallı uyuz olmuş,hastalanmış hayvanları gördükçe içim yanıyor.Her belediye bünyesinde bir veteriner istihdam ediliyor.Ama maalesef yeterli olamıyorlar.Sokaklar hasta ve sürekli doğuran hayvanlarla dolu.Çoğunlukla aç ve susuzlar.Halbuki tüm ilçe belediyeleri veterinerleri birleşse bir program dahilinde hergün belli bir mahalle ve köye topluca programlanarak gitse ve gerekirse bir süreliğine bedeli karşılığı veteriner istihdam edilse...Tüm mahalle ve köylerdeki hayvanlar periyodik aşılansa,kısırlaştırılsa sorun kökten çözülecek...En azından belli sürelerde veteriner klinikleriyle anlaşsalar yine çözüm çıkar...

Bu iş için bağışçı da bulunur.Ana çözüm tüm sokak hayvanlarının acil kısırlaştırılmasında yatıyor.Aşılarını yapıp sokağa salmak çözüm değil.

Tüm ev hayvanları ikamet edilen belediye dahilinde aile ile birlikte kayıt altında olmalı ve kontrolü yapılmalı.Hayvan satılırken bu işlem yapılmalı.Hayvanı satın alanla.satın alınan hayvanın terk edilmeyeceğine dair sözleşme imzalanmalı.Bu sözleşmenin ciddi yaptırımı olmalı.Böylece yazlıkçıların okul bitiminde yazlıkta çocuklarına ödül olarak hayvan alıp tatil dönüşü sokağa attıkları hayvancıkların da önüne geçilmiş olur...Bunun da vergi ödememedeki gibi bir yaptırımı.cezası olmalı...Hayvan devamlılık bakım sözleşmesi ile satılmalı herkes hayvan alamamalı.. 

http://www.sabah.com.tr/

 1226 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Tohum-Takas Etkinliği - 24/10/2018
Tohum-Takas Etkinliği
Naylon Poşet - 31/08/2018
Naylon Poşet
Bizim Eski Mahalle! - 31/05/2018
Bizim Eski Mahalle!
Siyaset Nedir? - 10/05/2018
Siyaset Nedir?
ÜNAL ERSÖZLÜ ŞİİRİN RUHU! - 19/04/2018
ÜNAL ERSÖZLÜ ŞİİRİN RUHU!
İzmir'den Foça'ya Dans Rüzgarı Esti! - 12/03/2018
İzmir'den Foça'ya Dans Rüzgarı Esti!
ÇOCUKLAR ÇİÇEK AMA ÇİÇEKLER KOPARILIP ATILIYOR! - 21/02/2018
ÇOCUKLAR ÇİÇEK AMA ÇİÇEKLER KOPARILIP ATILIYOR!
Çocuk Deyip Geçmeyin! - 15/12/2017
Çocuk Deyip Geçmeyin!
MARMARİS TE KENT ORKESTRASI KURULDU - 24/11/2017
MARMARİS TE KENT ORKESTRASI KURULDU
 Devamı