Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yurttaş Hülya Hülya Dinçel
altanaltinn@gmail.com
İZMİR... İZMİR... İZMİR...
03/01/2012
İZMİR... İZMİR... İZMİR...

İzmir denilince yüreğimin içi kıpır kıpır, bir çoşku bir sevinç tarifsiz bir heyecan  var içimde.Bir haftadan fazla İzmir dışında yaşayamıyorum... Bu böyle,  değişmesi mümkün değil.
Belkahveye varıp ta  izmir in ışıklarını görünce ,ohhhh çok şükür mutluluk bu işte diye bağırmak geliyor içimden!

Victor HUGO 1829 da yayınlanan " Les Orientales" isimli kitabında " La Captive" isimli bir şiir yazmış. Bu şiirde İzmir i bir prensese benzetmiş.Ve demiş ki:
 
İzmir, bir prensestir çok güzel küçük şapkasıyla. 
Mutlu ilkbaharlar durmaksızın onun çağrısına yanıt verir.
Nasıl vazo içinde ki çiçekler gülümserse , o da denizler arasında ışıldar.. .

Amozonlar, Hititler, İyonlar, Frikyalılar, Lidyalılar, Persler, Helenler, Osmanlılar bitmez tükenmez uygarlıklar yaşatmışlar bu güzel incide!
Düşünsenize Buca(Bovios), Agora, Bayraklı Höyüğü(Tantolaos), Alsancak(Punto), Karşıyaka(Kordelya), Bornova...Kimler yaşamış kimler ne hüzünler, ne şen kahkahalar çınlamış!

Rumlar, Yahudiler, Ermeniler, Levantanler, Türkler hep iç içe yumak gibi . Ne müthiş bir yelpaze.
Ne büyük kültür zenginliği. Gelenekleri, görenekleri, yemekler,  folklörü, dansları, türküleriyle  muhteşem bir  kültür abidesi adeta.
Bu güzel kent için uğraşan güzel yüreklere her gün bir yenisi ekleniyor.
 
Sevgili dostum, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesin de Yrd. Doç. Şebnem Gökçen Dündar  Üniversite  de yaptıkları bir çalışmanın mail ini yollamış. Bayıldım, bayıldım İzmir adına bu çalışmaya. 

Yrd. Doç. Dr. Zehra Ersoy yürütücülüğünde kurgulanan  projelerinin  adı: Tubitak 4004 Smyrna’ya Yolculuk: İzmir Kent Tarihi Atölyeleri.  Geçtiğimiz süreçte Tubitak Bilim ve Toplum Projeleri çatısı altında desteklenmeye layık görülen ve Konak Belediyesi ile İzmir Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün ortaklığında kurguladıkları proje çocuklara yönelik. Konak ilçesinden belirli parametrelere göre ve maalesef belirli kısıtlılıklar dahilinde 7 adet ilköğretim okulunun beşinci sınıf öğrencilerine İzmir Kent Tarihi’ni eğlenceli bir görsel öykü ile anlatılıyor ve oyunlar oynuyorlar, böylelikle kentlilik bilincinin oluşumunun ilk adımlarını atmalarına yardımcı olmak istiyorlar.

 Bu proje detayları ile ilgili olarak bir de websiteleri var. 

 Temel bilgiler için www.smyrnayayolculuk.org sitesi üzerinden yönlendirmelerde bulunuluyor.

Nisan 2012’ye kadar altı adet etkinlik paketi kurgulanmış. Yaklaşık her ay bir ilköğretim okulunun tüm beşinci sınıflarını Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’de ağırlıyorlar. Çarşamba ve Perşembe günleri öğleden sonraları görsel öykü anlatımı ve aralarda oyunlarla geçiyor. Cuma günleri ise rehberler  desteğiyle görsel öyküye konu olan Smyrna / Bayraklı Ören yeri, Kadifekale ve Agora’ya götürülüyor. İlk etkinlik Vali Kazım Paşa İlköğretim Okulu ile gerçekleşmiş.

 4 Ocak’ta ya da izleyen süreçteki etkinlik paketleri   olacakmış.

Amacları, İzmir’in geleceği olan çocuklarımızın coşkusunu ve yoğun katılımını sağlamak ve İzmir mizi tanıtmak anlatmak..

Bu süreçte koydukları emekten son derece keyif alıdıklarını ve gerçek anlamda paylaşmak  istediklerini ifade ediyor sevgili dostum ve okuyucum.

Evet  sevgili okuyucularım,  sevgili İzmirli ler bu güzel çalışmaya elele verip desteklerimizi eksik etmeyelim.Hepimize güzel İzmirimizde  doyumsuz güzellikte günler dilerim.

Yurttaş Hülya (Egeli Sabah)1681 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Tohum-Takas Etkinliği - 24/10/2018
Tohum-Takas Etkinliği
Naylon Poşet - 31/08/2018
Naylon Poşet
Bizim Eski Mahalle! - 31/05/2018
Bizim Eski Mahalle!
Siyaset Nedir? - 10/05/2018
Siyaset Nedir?
ÜNAL ERSÖZLÜ ŞİİRİN RUHU! - 19/04/2018
ÜNAL ERSÖZLÜ ŞİİRİN RUHU!
İzmir'den Foça'ya Dans Rüzgarı Esti! - 12/03/2018
İzmir'den Foça'ya Dans Rüzgarı Esti!
ÇOCUKLAR ÇİÇEK AMA ÇİÇEKLER KOPARILIP ATILIYOR! - 21/02/2018
ÇOCUKLAR ÇİÇEK AMA ÇİÇEKLER KOPARILIP ATILIYOR!
Çocuk Deyip Geçmeyin! - 15/12/2017
Çocuk Deyip Geçmeyin!
MARMARİS TE KENT ORKESTRASI KURULDU - 24/11/2017
MARMARİS TE KENT ORKESTRASI KURULDU
 Devamı