Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yurttaş Hülya Hülya Dinçel
altanaltinn@gmail.com
Uyuşturucu...Kırmızı Alarm!
18/02/2012
Uyuşturucu...Kırmızı Alarm!
Geçenlerde uyuşturucu kullanımın çok küçük yaşlara indiği konusunda bir yazı okudum ve hemen zihnim geri dönüşle çağrışım yaptı.
İTO VAKFI görevindeydim. Uyuşturucu ile mücadele konusunda çalışma yapmaya kurulumuz karar vermişti.
Dönemin İzmir Narkotik Şube Müdürü şimdilerde Antalya Emniyet Müdürü sn Dr Ali YILMAZ, Ege Üniversitesinden Bağımlılık Ana Bilim dalından  Prof. Dr. Sn Hakan ÇOŞKUNOL, Çocuk Psikiyatrisi  Ana Bilim Dalı BŞK  nı Sn Prof Dr Cahide Aydın ve canım çalışma arkadaşım Ruhsan GÜLTEKİN  oturduk bir strateji tayin ettik, planlama yaptık .İşe broşürlerle başladık.Broşürlerin hepsinde kocaman bir iğne ve uyuşturucuya hayır yazıyordu.Broşürleri ilk gördüğümüzde sevgili Ruhsan la nasıl irkildiğimizi hiç unutmayacağım.
Bütün gece o iğneler rüyama girmişti.Ne yapabiliriz diye düşündüm durdum...Aklıma çok uçuk bir fikir geldi.
Sabahı sabah ettim Ruhsan la paylaşmak için.
_Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi"Grafik Bölümü" öğrencilerine uyuşturucu nun ne olduğu, nasıl mücadele edilmesi gerektiğiyle ilgili eğitim verip , onlardan  eğitimden sonra yeni broşürler yapmalarını isteyecektik ve onları kullanacaktık.
Başardık gençlere gençler hitap etmişti.. Yeni broşürlerde bağımlı olunmadığında hayatın güzellikleri anlatılıyordu.Güneş, gökyüzü, kırlar... Müthiş afişler çıktı meydana!Sevgili hocalarım ve İzmir Narkotik  ile tüm kıyı şeridini taradık. Gençlere,ailelere, rehber öğretmenlere bu cani olaydan nasıl uzak kalınacağı, ama olay varsa da nasıl davranılması gerektiğinin eğitimleri verildi yıllarca!Ve bu hizmetlerin tamamını gönüllülük esasıyla yaptı Cahide AYDIN ve Hakan Çoşkunol hocalarım.
Ama son okuduğum yazıdan anladım ki olay yine alevli!
2009 da eroin kullanımı 200 kişi de %8 iken 2010 bu sayı % 52 olmuş. Bu korkunç bir rakkam Türkiye geneli için bir yılda ülkemizde 3 ton eroin, 4 ton esrar yakalanıyor...Dostlarım ne oluyoruz böyle?Ülkemizde maalesef 8.600 sokak satıcısı tespit edilmiş.Dünyada son rakkamlara göre 180 milyon bağımlı var. Ne ürkütücü bir durum değil mi?
 Uyuşturucuya başlama ;  bırakırım , bir kereden bir şey olmaz merakı ve arkadaş teşviki ile oluyor.Eee atalar boşa dememiş arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim diye! 12- 20 yaş arasında arkadaş her şeyden önemli oluyor. Anne , baba ve öğretmenden bile önemli oluyor.Onun için çocuklarımızın arkadaşlarını ve ailelerini çok iyi araştırmak gerekli.Arkadaşını bağımlılıktan kurtarmak isterken bağımlı olan Begüm Veral unutulmamalı...
O " bir kere"  hayatın dönüm noktası olup yaşam  için bir cinayet haline giriyor.Ve alınan doz devamlı artıyor.
Bir yanlış düşüncede  " esrar ot, bağımlılık yapmaz. Esrar bağımlılık yapar ve daha fazlasını istetir bünyeye!En büyük tuzak ta diğer uyuşturucuların yerine esrarı veya alkolü koymak. Çoğu kez alkolü hap, hapı da eroin takip etmiştir..Bu işe başlamak bir an meselesi. Ama bırakmak imkansız adeta!
Bağımlılık bir sağlık sorunu, bir adli suç değil artık ülkemizde. Bu namert meretten kurtulmak isteyenler " Bağımlılık Tedavi Merkezlerine" mutlaka başvurmalı.
Yeni bir proje ile artık risk altında ki okullarda lider bir öğrenci seçilip arkadaşlarına zararları öğrenci anlatıyor.Bu iletişimin  geri dönüşü daha verimli oluyor.Çok önemli bir çalışmaya daha adım atıldı.Artık trafikte uyuşturucu kontrolü yapan cihazlarda kullanılacak.
Ülkemiz de 21 tedavi merkezi var. Bu sayı yeterli olamıyor.  Sadece tedavi ile de iş bitmiyor. Tedaviden sonra rehabilite olabilecek özel merkezler de lazım. Tabii meslek kursları, işe yerleştirme alanları da olmalı.Tedavi bitti sal sokağa olunca zehir tacirleri ne yapıp yapıp kurbana yeniden ulaşıyor. Aileye de rehabilite hizmeti verecek özel yerler olmazsa olmazlardan.
Aktardığım çok sevimli bir konu değil.Ama gençlerimiz, hatta çocuk yaşa indi, çocuklarımız için "kırmızı Alarm" bir durumdu.
Aman anne ve babalar okul aile işbirliğini elden bırakmayın. Mutlaka haftada bir gün çocuğunuzun okuluna gidin. Arkadaşlarını iyi takip edin. Ve mutlaka bir spor dalıyla, bir sanatla ilişkilendirin...En önemlisi evlatlarınızı dinleyin... Onları fark edin!Zamanım yok demeyin lütfen.Bütün hayatım çocuğum için çalışmakla geçiyor.En iyi eğitimi alsın diye didiniyorum. O da kendine sahip çıkmalı diye düşünmeyin , ne olur. Zamanınız az olabilir. O az zamanı eğer verimli olarak evladınızla geçirirseniz, o bile yeter yavru için!
Toplumca bu müsibetten  yavrularımızı korumak için mücadele etmeliyiz.Tüm kurum ve kuruluşlar sosyal sorumluluk kapsamında şirketler bu konuya sahip çıkıp destek vermeli...Vakıflara, derneklere sahip çıkmalıyız...
Sevgili okuyucularım tek bağımlılığınızın sevgi olmasını dilerim!
Egeli Sabah


2173 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Tohum-Takas Etkinliği - 24/10/2018
Tohum-Takas Etkinliği
Naylon Poşet - 31/08/2018
Naylon Poşet
Bizim Eski Mahalle! - 31/05/2018
Bizim Eski Mahalle!
Siyaset Nedir? - 10/05/2018
Siyaset Nedir?
ÜNAL ERSÖZLÜ ŞİİRİN RUHU! - 19/04/2018
ÜNAL ERSÖZLÜ ŞİİRİN RUHU!
İzmir'den Foça'ya Dans Rüzgarı Esti! - 12/03/2018
İzmir'den Foça'ya Dans Rüzgarı Esti!
ÇOCUKLAR ÇİÇEK AMA ÇİÇEKLER KOPARILIP ATILIYOR! - 21/02/2018
ÇOCUKLAR ÇİÇEK AMA ÇİÇEKLER KOPARILIP ATILIYOR!
Çocuk Deyip Geçmeyin! - 15/12/2017
Çocuk Deyip Geçmeyin!
MARMARİS TE KENT ORKESTRASI KURULDU - 24/11/2017
MARMARİS TE KENT ORKESTRASI KURULDU
 Devamı