Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yurttaş Hülya Hülya Dinçel
altanaltinn@gmail.com
Küçük Şeyleri!.. Hiç unutmayalım!
31/03/2012

Küçük Şeyleri!.. Hiç unutmayalım!

 

Sevgili okurlarım içinde yaşadığımız günlerde en zor olan çocuk büyütmek gibi geliyor bana.Sizin de bana katıldığınızı duyar gibi oluyorum.

İletişim çağın en zor yaşanan konusu oldu.

 Nasıl bir duruşla doğru iletişimi sağlayıp çocuklarımıza iyi bir rehber olacağız?

Bu konunun erbabı sadece ülkemize değil tüm dünyada adını duyurmuş Prof. Dr. Üstün Dökmen'in bir söyleşisine konuk oldum.

 

* Yazdığı kitaplarla ve yaptığı TV programlarıyla toplumun büyük ilgisini çeken Prof. Dr. Üstün Dökmen İzmir’de anne-babalara “Çocukla çocuk olmamak” konulu bir konferans verdi. Dökmen çocukların karar verme becerisini geliştirmek gerektiğini vurgulayarak, “Çocukla çocuk olmayın. Sonrasında o sizi yönetir!” dedi.  Böylesine önemli bir konuyu ele alarak ,

 

Türkiye’nin kişilerarası ve toplumsal iletişim konularında en önemli isimlerinden olan Prof. Dr. Üstün Dökmen nin İzmir’de anne-babalara “Çocukla çocuk olmamak” konulu bir konferans-seminervermesini sağlayan “ Küçük Şeyler Ana Okulunu candan kutluyorum.. İnteraktif olan seminer sırasında Dökmen zaman zaman anne babalara kendilerine bile yanıt vermek istemedikleri sorular sorarak ellerini kaldırtarak yanıt aldı. Çocukların karar verme becerisini geliştirmek gerektiğini vurgulayan Dökmen “Çocukla çocuk olmayın. Sonrasında buna dayanarak sizleri kullanmaya başlar. Çocuklara seçme özgürlüğü tanıyın ama belli kurallar da koyun” dedi.Çocuk her zaman sınırını bilmelidir, siz öğreteceksiniz bu sınırları diye ifade etti.

Atatürk Kültür Merkezi’nde İzmir’deki” Küçük Şeyler Anaokulları “ tarafından düzenlenen konferansta anne babaların çocuklarıyla olan ilişkilerini kendi üslubu ile değerlendiren Üstün Dökmen, aile içi iletişim, stres yönetimi, anne-baba tutumları, bunlara bağlı olarak eşitlik gibi herkesi yakından ilgilendiren temel konuları da ele aldı.

Dökmen’in, eğlenceli örneklemelerle renklendirdiği konuşmasında zaman zaman izleyenlere sorular yöneltti.

Kişilerin kendilerini ve çocuklarını daha iyi tanımalarına, çevreleriyle ilişkilerini geliştirmelerine ve sorunlarıyla daha rahat başa çıkmalarına yardımcı olacak uygulamalardan örnekler veren Dökmen çocuklarına kural koyamayan anne babalara seslenirken, “Söz dinlemeyen çocuklar uzaydan geldi. Genlerinde uzaylı geni var. Diyerek çocukla çocuk olmayın. Çocuk hep ister. 15 kez 20 kez ister. Siz 19’una ‘Hayır’ demişsiniz, 20’ncisinde ‘Evet’ demişsiniz. Çocuk istediğine kavuşmuş ve ödüllendirilmiş olacaktır. Bu nedenle bilgi vererek kurallar koymanız gerekir” diye konuştu. Dökmen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nein Almanca’da Hayır demektir. Türkçe de ise Hayır kelimesini çok çeşitli anlamlarda kullanıyoruz; Hayırlara vesile olsun. Her işte bir Hayır vardır… gibi.. ‘Hayır’ kelimesinin hayırlığı kalmıyor. Anne babanın kuralları yoksa çocuk yaşamı boyunca kural tanımaz oluyor. Örneğin trafik kurallarını tanımıyor, vergi vermiyor. Oysa kurallara uymak zorunda…

Çocuklarımızın doğru kararlar vermesini istiyorsak doğru bilgilendirelim. ‘Bazı şeyler yaşayarak öğrenilir’ diyerek de çocuğu tehlikeye atmayalım. Aristotales’in ünlü sözünü anımsatmak isterim. Ne diyor? Bildiğim bir şey varsa,  O da hiçbir şey bilmediğimdir. Pekiyi genelde biz ne diyoruz? Bildiğim bir şey varsa, o da her şeyi bildiğimizdir. Bu yanlışlardan kaçınmamız gereklidir”  diyor hocamız.

Ben bu konuda çok aydınlandım. Sizlere de öğrendiklerimi aktarmak istedim sevgili okuyucularım.Günlerinizin çocuk sevinci içinde geçmesini dilerim ve sizlere kısaca Prof. Dr. Üstün Dökmen hocamızı tanıtmak isterim. Kesinlikle “ Küçük Şeyler” kitaplardizsi kitaplarını da şiddetle okumanızı tavsiye ederim!

  

ÜSTÜN DÖKMEN KİMDİR?
 Prof. Dr. Üstün Dökmen, 1954 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Erzurum’da , liseyi Ankara’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Lisans ve Yüksek Lisans derecesi aldı. Dökmen halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü’nde profesör olarak görev yapmaktadır. Dökmen’in bilimsel kitaplarından bazıları İletişim Çatışmaları ve Empati, Varolmak, Gelişmek, Küçük Şeyler,  Uzlaşmak ve Yaşama Yerleşmek’tir. Şiir kitapları ve tiyatro eserlerinin yanı sıra Dökmen’in Ladeşçi adlı ilk roman denemesi de bulunmaktadır.1891 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Tohum-Takas Etkinliği - 24/10/2018
Tohum-Takas Etkinliği
Naylon Poşet - 31/08/2018
Naylon Poşet
Bizim Eski Mahalle! - 31/05/2018
Bizim Eski Mahalle!
Siyaset Nedir? - 10/05/2018
Siyaset Nedir?
ÜNAL ERSÖZLÜ ŞİİRİN RUHU! - 19/04/2018
ÜNAL ERSÖZLÜ ŞİİRİN RUHU!
İzmir'den Foça'ya Dans Rüzgarı Esti! - 12/03/2018
İzmir'den Foça'ya Dans Rüzgarı Esti!
ÇOCUKLAR ÇİÇEK AMA ÇİÇEKLER KOPARILIP ATILIYOR! - 21/02/2018
ÇOCUKLAR ÇİÇEK AMA ÇİÇEKLER KOPARILIP ATILIYOR!
Çocuk Deyip Geçmeyin! - 15/12/2017
Çocuk Deyip Geçmeyin!
MARMARİS TE KENT ORKESTRASI KURULDU - 24/11/2017
MARMARİS TE KENT ORKESTRASI KURULDU
 Devamı