Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
BASINDA BORNOVA MAKALELERİ
altanaltinn@gmail.com
BORNOVA'YA BİSİKLET ÇOK YAKIŞIRDI...
30/11/2012
BORNOVA'YA BİSİKLET ÇOK

YAKIŞIRDI...


 Epeyce zamadır Ege Üniversitesi Kampusü’ne gitmiyordum... Geçen akşam, baktım yolların kenarlarına sabitlenmiş fosforlu trafik kukaları var; “evet evet, bisiklet yolları” yapılmış. Yerleşke için çok büyük bir gereksinim karşılanmış. Bisikleti olup da kullananlara büyük bir kolaylık, kolaylığı görenlere de bisikleti hayatına katmak için bir teşvik... Kimin aklına düştü de düğmeye bastıysa hem kutlamak, hem de teşekkür etmek gerekir. Gelelim işin abartılmasına... Bir Bornovalı olarak, hem Büyükşehir, hem de Bornova Belediye Başkanımıza, ortak bir proje önermek isterim. En çok üniversite öğrencisini barındıran Bornova’nın bütün ana yollarında “bisikletler için bir parkur” ayıralım. “Yaya Hakları Bildirgesi”nde, “yaya yoluna paralel, bisiklet yolları yapılır. Yaya ve bisikletli ulaşımı, kitle haberleşmesi ile ve diğer özendiricilerle desteklenir” cümlesiyle ifadesini bulan niyeti, Bornova’nın aydınlık kimliği ile birleştirip hayata geçirmek, güvenlikten, sağlığa, estetikten, ekonomiye uzanan bir dönüşümle, Bornova’yı daha da özel kılacaktır.
Bisiklet şehri olmak
Birkaç yıl önceki haber bültenine “Bisiklet bizden, gezmesi sizden” manşeti atılmıştı. “43 kilometrelik bisiklet parkuruna 22 kilometre daha ekleyen Büyükşehir Belediyesi, İzmir’i bir “bisiklet şehri” haline getirebilme çabalarına bir yenisini daha ekledi. Bostanlı ile Doğal Yaşam Parkı arasında başlatılan ücretsiz bisiklet turları, daha ilk gününde İzmirli bisikletseverlerden büyük ilgi gördü” diyordu. Sınırlı bir parkurda kullanıma sunulan “kiralık bisiklet ve kask” uygulaması şimdilerde ne durumda ve “toplam 100 kilometrelik hedef”in neresindeyiz bilmiyorum ama, peşi bırakılmazsa, bisiklet İzmir kent kimliği için önemli bir köşetaşı olabilir diye düşünüyorum.

Nihat Demirkol
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22010378.asp


2072 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

"BORNOVA'YA GİTMEK İCİN DÖRT NEDEN" - 19/12/2013
Mutlu Tönbekici Vatan Gazetesi'ndeki köşesinde Bornova'yı yazdı...
BORNOVA’NIN AĞAÇLI YOLU - 22/11/2013
Nuray Kaya HABERTÜRK’de yazdı…
PATERSON KÖŞKÜ - 19/04/2013
Emine Sonsuz İzmirport haber sitesinde yazdı...
O, Cumhuriyetin güzel yüzüydü - Elvan Feyzioğlu - 11/12/2012
Ölüm ilanlarına bakıyorum. ‘Annemiz’, ‘öğretmenimiz’, Cumhuriyet kadını’, ‘Bornovamızın büyüğü’ diye söz etmişler kendisinden. Sevgili Seniha Kavala, yaptıklarıyla gelecek neslin belleğinde öğretmenliğini sürdürecek diye umut ediyorum.