Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yavuz Atıl
atilyav@gmail.com
Gurur...
31/01/2014

Gurur..

Koyu lacivert takım elbisesini beyaz bir gömlek, mavi bir kravat tamamlıyordu. Paçaları sivri uçlu siyah ayakkabısının üstüne dökülen jilet gibi ütülü pantolonu ile pek şık duruyordu. 

Adını anons eden sunucudan hemen sonra, emin adımlarla kürsüye yöneldi. Çeketinin iç cebinden çıkardığı katlanmış kağıdı özenle açıp, kürsüye koydu. Göğüs cebindeki gözlüğünü takıp hafifçe düzeltti. Kaşlarını yukarı kaldırarak, gözlüğün üst çerçevesinden bakarak halkı  süzdü.  

Konuşmaya başlamadan önce, yapmacık bir öksürükle boğazını temizledi. Hafifçe eğilerek mikrofona hakim olmaya çalıştı. İki elini kürsüye yaslayıp konuşmasına başladı. 

Sayın vatandaşlarım, sizlerin de çabalarıyla, elele vererek meydana getirdiğiniz bu tesislerde yetişecek gençlerimiz, bizlerin gurur kaynağı olacaktır. Bu tesislerde gençlerimiz spor yapacak, kendilerini geliştirecekler, belki de olimpiyatlarda bizlere birincilikler getireceklerdir. Onlarla şimdiden gurur duymalıyız. Siz hemşehrilerim, gelecekte bu tesislerin yetiştireceği gençlerimizden gururla söz edeceksiniz. Sizlerle olmaktan gurur duyuyorum.

Güzel giyimli adam konuşmasını bitirdikten sonra, izleyicler hep bir ağızdan bağırıyordu. « Siz bizim gururumuzsunuz, Sizinle gurur duyuyoruz… »

Ne güzel bir duygudur, birilerinden, birşeylerden gurur duymak. Kendimizin, dostlarımızın, bağlı olduğumuz bir grubun başarılarından haz almak, övünç duymak. Bu duygu içimizde geliştikçe, hislerimizi açıkça ortaya koyarak başarılarımızın ya da sevdiklerimizin başarılarının daha ileri noktaya varmasında önemli bir etken teşkil edecektir.

Anne babanın çocuklarının başarısından gurur duyması, bir yöneticinin elemanlarından, devlet yöneticilerinin halkından  gurur duyması, bunu ifade etmesi her iki taraf için ne kadar güzel bir duygudur.

Gururun pozitif yanı dediğimiz bu hissiyatı zaman zaman hepimiz tatmışızdır. Birilerinden, bir şeylerden, başarıdan gurur duymak, mutluluğa açılan bir penceredir sanki.

Gelelim, halkıyla gurur duyan, gençlerin gururunu okşayan sözler sarfeden konuşmacımıza.

Kürsüden iner inmez, etrafını bir kalkan gibi saran koruma görevlileri, görüşmek isteyenlere engel olmaya çalışıyordu. 

Kendisiyle konuşmak isteyen yaşlı bir bayan  kalabalığı yararak ona ulaşmayı başardı. İnce kısık sesiyle : “Evladım bi bakıver bana, bi dinle beni.”  Adam yaşlı bayanın sesini duymuş hatta gözgöze gelmişti. Ama, hızlı adımlarla siyah zırhlı aracına binip tozu dumana katarak toplantı alanından ayrıldı.

Yaşlı kadının: “Süt anneni tanımadın mı be oğlum!” diye yakınması aracın arkasında bıraktığı tozlara karıştı gitti. 

Adam, ihtiyar kadını tanımıştı. Ancak, bulunduğu mevkinin verdiği yükseklik duygusu onu kibirli yapmıştı. Yaşlı kadının sesi hâlâ kulaklarında çınlıyordu.

Can  Yücel’in gurur için mükemmel bir tanımı vardır: "Bazen her şeyi unutup, sadece sarılmak istersin;
ama bir şey seni hep durdurur. Adı ne mi? "Gurur!"
 İşte buydu adamın süt annesini tanımamazlıktan gelmesi. Gurur.

Negatif gurur olarak adlandırabileceğimiz bu yanı ise başarının en büyük düşmanıdır. Buradaki başarı soyut ve somut dünyamızdaki başarıdır. 

İnsanların kendi bulundukları seviyelerini başkalarıyla karşılaştırmaları sonucunda kendilerini daha yüksekte görmelerinin ortaya çıkardığı kibir, negatif gururdur.   

Kendilerini başkalarıyla kıyaslayıp, ben daha yüksekteyim, o bana muhtaç, onun ayağına gideceğime, o benim ayağıma gelsin, önce o barışsın gibi bahanelerin yanı sıra, sevdiğini bile söyleyemeyen, ayrılık, dargınlıkların bir türlü barış ve sevgiye dönüşememesine  neden olan hep negatif gururdur.

Hani, bulunulan mevkinin rütbesinden, bilgi ve becerinin üstünlüğünden, mal mülk zenginliğinden, bol bol diplomalardan dolayı bir kibirlenme, kendini yüksekte görme duygusu olsa, kibirli deyip önem vermeyiz. “Kibir, bele bağlanan taş gibidir, onunla ne yüzülür ne de uçulur.” diyen H. Bayram-ı Veli, bu ulvi düşüncesiyle kibirli olmanın, yani menfi gururun insanlara ne kadar zarar verdiğini açıkça ortaya koymuştur. Kibirli olarak yaşayanlar ne zor durumda olduklarını göremezler ama, bu durumu izleyenler kibirli şahsiyetlerin ne kadar küçüldüğünü apaçık görebilirler.

Nice aşklar, sevgiler, dostluklar, kardeşlikler gurur yüzünden birer birer sönüp gitmiştir. Gurur, gönül kapısını kapatan, içimizden söküp atmadığımız sürece, başaracaklarımıza engel olup, kendi özbenliğimizden bizi uzaklaştıran lanetlenecek bir duygudur.  Bülbülü güle, rüzgarları denize, ağaçları ormana, çölleri kuma küstürür.

Kendimizin, ailemizin, dostlarımızın, ülkemizin, savunduğumuz doğruların şeref ve haysiyetini korumayla, olumsuz gururu karıştıranlar esas yanılgıya düşenlerdir. Kibir, bütün doğruları alıp götürür. Bizi kendimizle başbaşa bırakır. Voltaire’in dediği gibi: “Küçük insanların gururları büyük olur.”  Bizi küçültür. Şerefli yaşamakla, negatif  gururun hiçbir bağlantısı olamaz.

Kendi fikirlerimizin doğruluğunda ısrar etmek, her yaptığımız işin, geçmişteki tecrübelerimizi bahane ederek doğru olduğunu zannetmek, başkalarının fikirlerine itibar etmemek, deneyim ve nasihatlarını hor görmek, negatif gurur hastalığının belirtileridir.

Bu hastalıktan korunmanın ve tedavisinin tek çaresi ise, iyi niyet ve tevazudur.

İnsanoğlunun şeref, haysiyet ve faziletli olmasını temin edecek, soyut duygularımızın, kaynağından yeni çıkmış pırıl pırıl bir su ile yıkanmasını sağlayacak tek olgunun alçak gönüllülük olduğuna, olumlu gururumuzun olumsuz gururumuzu bu duygular ile yokedeceğine inanıyor, yazımı Ruskin’in bir deyişiyle bitiriyorum: “Bütün büyük yanlışların altında gurur yatar.”

 

26.02.2014, Bodrum

Yavuz Atıl2259 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ? - 06/08/2019
GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ?
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI… - 31/01/2019
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI…
CESARET… - 18/11/2018
CESARET…
HER DÖNEMİN SANATI - 20/09/2018
HER DÖNEMİN SANATI
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK - 07/05/2018
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI? - 22/02/2018
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI?
Güzeli kullanmak… - 09/01/2018
Güzeli kullanmak…
Ateeeeş… - 21/11/2017
Ateeeeş…
Biz kimseye kin tutmayız.. - 12/09/2017
Biz kimseye kin tutmayız..
 Devamı