Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yavuz Atıl
atilyav@gmail.com
PROPOLİS
25/07/2014


PROPOLİS...


Dünya bir bütün. İnsanlar onu kıtalara bölmüşler. Kıtalarda ülkeler yaratmışlar. Ülkelerde bölgeler, bölgelerde şehirler, şehirlerde ilçeler, ilçelerde de köylere ayırmışlar.

Dünyamız her yönüyle güzelliklerini biz yaşayanlara sunarken, onu nasıl kirletiriz, nasıl yaşanmaz hale getiririz diye uğraşıp durmuşuz. Uğraşıyoruz da.

Geçtiğimiz günlerde bir iş vesilesiyle yolum Kemalpaşa’ya düşmüştü. O bölge balının doğal olacağı düşüncesiyle yöredeki köylerde balcılık yapılıp yapılmadığını sorduğumda, bana Çambel Köyüne gitmemi tavsiye etmişlerdi. Dünyamızdaki köylerden biri işte.

Spil dağının eteklerinde, asırlık çam ağaçlarının püfür püfür oksijen pompaladığı 450 haneli şirin bir köy Çambel. 

İnsanları sımsıcak, bilgili, ileri görüşlü. Kökenleri Ortaasya’dan Horasan’a göç eden atalarımıza dayanan köy yerlilerinin anlattığına göre; Atatürk süvarileriyle birlikte İzmir’i kurtarmaya gelirken köy halkı ellerinde ne var ne yok tüm yiyeceklerini askerlere dağıtmışlar.

Köyde okuma yazma oranı %100. 110 yaşındaki ninelerin, dedelerin dahi okuma yazma bildikleri söyleniyor. Zira köye ilkokul 1920 yılında açılmış. Köyün altyapısı mükemmel. Su, elektrik, kanalizasyon sorunları yok. Yollar temiz, esnaf güleryüzlü.

Çam ağaçlarının kucağında, binbir çeşit kır çiçeklerinden arıların sebeplendiği bu güzel köyde, arıcılığı bilimsel ve bilinçli olarak yapan Hüseyin Ceylan ile tanışma fırsatı buldum.

Arılardan, bal, polen, balmumu, arı sütü, propolis gibi ürünlerin elde edildiğini biliyoruz. Ancak, son zamanlarda özellikle bal üretiminde yapılan hilelerin daima gündemde olduğu da bilinmektedir. 

Mesleğine adeta aşık Hüseyin bey, özenle çalışıp en iyi balı, poleni, propolisi üretmeyi kendisine ilke edinmiş. Gıda mühendisleri, diyet uzmanları, konusunda uzman akademisyenlerin tavsiyeleri doğrultusunda üretim yapıyor.

Arıların inanılmaz ürünleri hakkında beni bir hayli bilgilendirdikten sonra, ballarını, arı sütlerini tek tek tattırdı bana. Ben de amatör bir bal tüketicisi olduğumdan hangisini alacağımı bilemedim doğrusu.

En çok ilgimi çeken ürün propolis oldu. Hüseyin bey, bu konudaki yarım yamalak bilgimi, bilimsel dayanaklarla pekiştirdi. Propolisin insanlığa arıların bir armağanı olduğu gerçeğini, arısız bir dünyada insanların yaşamasının olanaksız olduğunu anladım.
Milyonlarca yıldan bu yana arıların kullandığı propolis, insanoğlu tarafından binlerce yıl kullanılagelmektedir. Eski Yunan yazıtlarında propolisin iltihaplanan yaralar ve çürükler için kür olarak kullanıldığı tanımlanmıştır. İbranice eski vasiyetnamelerde tzori olarak geçmektedir ve terapötik özellikleri ile anılmaktadır. Avrupa'daki 12.yy kayıtları propolisin medikal preparatlarının ağız ve yara enfeksiyonlarının tedavisi ve diş sağlığı için kullanımından bahseder. Roma'da yara üzerine konulan lapa benzeri karışımın yapımında pratisyenler tarafından kullanıldığı bilinmektedir..
21'inci yüzyılın ilacı da denilen propolisin, akıl almaz özellik ve üstünlükleri haiz bir arı ürünü olduğu, binlerce akademik araştırmalara konu teşkil ettiği çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir. 
Yaptığım araştırmalardan propolisin insan sağlığı üzerine etkilerini şöyle sıralayabiliriz: (*)
• Yaraların iyileşmesini 4 kata kadar hızlandırır.
• 100 kata kadar antibiyotik etki içerdiği tesbit edilmiştir.
• Çok güçlü antioksidandır.
• Her gün bir kaç kez Propolis ekstarktı ile gargara yapıldığında, plak oluşumunu önler.
• Diş eti iltihabı ve ağız içi ve gırtlak enfeksiyonlarını giderir.
• Diş abselerine, çürüklere, ağız kokusuna karşı kullanılır.
• Diş beyazlatılmasına yardımcı olur. 
• Sedef hastalığına iyi gelir.
• Deri enfeksiyonlarını giderir. 
• Mantar ve zor öldürülen bakteri çeşitlerini engeller.
• Soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
• Solunum enfeksiyonlarında; faranjit, kronik bronşit, nezle, burun iltihabı hastalıklarında etkin çözümdür.
• Şampuana katıldığında saç sağlığına ve kepeğe karşı faydalıdır.
• Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.(Bağırsak Paraziti, ülser, mide iltihabı..vs)
• Kulak enfeksiyonlarına devadır.(İç kulak- dış kulak iltihapları, akut kulak rahatsızlıkları)
• Bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltir.
• İltihaplanmaların her türüne faydalarıdır.(Vajina-uterus, aseptik necrosis, iltihaplanmış yaralar.. vs.)
• Tüberküloza denenmiş devadır.
• Ülserlilere super etkin devadır.
• Akut ve kronik kolite çözümdür.
Hüseyin bey ile sohbetimiz derinleştikçe, arılara karşı hayranlığım artmıştı. Bu minicik kanatlı canlıların insanların sağlığına yaptıkları hizmete karşılık biz onlara ne veriyorduk; dağları, ovaları, nehirleri, denizleri kirleterek onların yaşam alanlarını daraltıyorduk. 
Yazımın en başında dediğim gibi, dünya bir bütün. İnsanıyla, arısıyla, doğasıyla barış ve dostluk için yaşamaya değer bir mekân.
Dünyanın şirin bir köşesinde, Çambel Köyü’nde doğa sever bir arı üreticisi var. Yolunuz düşerse Hüseyin Bey’e selamımı söyleyin.
22.07.2014, Bodrum
Yavuz Atıl

(*)http://www.aribilim.com/propolis-faydalari.html1710 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ? - 06/08/2019
GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ?
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI… - 31/01/2019
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI…
CESARET… - 18/11/2018
CESARET…
HER DÖNEMİN SANATI - 20/09/2018
HER DÖNEMİN SANATI
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK - 07/05/2018
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI? - 22/02/2018
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI?
Güzeli kullanmak… - 09/01/2018
Güzeli kullanmak…
Ateeeeş… - 21/11/2017
Ateeeeş…
Biz kimseye kin tutmayız.. - 12/09/2017
Biz kimseye kin tutmayız..
 Devamı