Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yavuz Atıl
atilyav@gmail.com
KÜSMEK
10/11/2014

Ben sana küstüm..


İşaret parmağınızı orta parmağınızın üstüne koyun, dudaklarınızı birleştirip birazcık dışarıya çıkarın, kaşlarınızı gözlerinizin üstüne düşürün, gözlerinizle karşınızdakine kırgın ve üzgün bakın. Karşı tarafın ne anladığını eminim siz şimdiden anlamışsınızdır; küstünüz.

Hoşumuza gitmeyen davranış, söz, bakış gibi eylemler karşısında verdiğimiz duygusal tepkidir küsmek. Öyle bir duygudur ki, bünyesinde incinmeyi, alınmayı, kırılmayı, gücenmeyi barındırır. Hayal kırıklığına uğradığımızda da küseriz.

Küsmek doğamızda vardır, değişik kişiler tarafından etkilendirildiğimiz aynı olaylar, küsmeyi, kırılmaya, incinmeye hatta ilişkileri sonlandırmaya dönüştürebileceği gibi, bazen de aldırmaz güler geçeriz.

Küsme eylemi, daha çok sevdiğimiz insanlaradır. Bazen küsme naz olur, kimi zaman hiddete dönüşür. Yıllar, ömür boyu sürer, bir bakarsınız bir günde biter.

Küsme bir düşücedir, bizi inciten kişiyi üzmemek için susmaktır. Küsmek kimi zaman asalettir. Akıllılıktır.

Küçüklüğümüzden beri kaç kere küstük, kaç kez barıştık; şarkıdaki gibi, « Hep yâr peşinden koştum, hem küstüm hem barıştım… » daha kimbilir ne kadar küsüp kaç defa barışacağız. Küsmek sosyal bir davranıştır. 

Yalnız kişilere mi küsülür? Yaşama küsenler, şehrine, ülkesine küsenler olmaz mı? Beklentilerin karşılıksız kaldığı durumlarda küsmek bir kaçıştır. Öyle bir uzaklaşma ki, geri dönüşü de olmayabilir.

Hazin küsmeler vardır; anne babaya, evlada, kardeşe, akrabaya, sevgiliye, arkadaşa. Hatta sevdiğimiz hayvanlara, çiçeklere, ağaçlara, doğaya. İçe kapanmanın bir başka tezahürüdür küsmek. Kaç kez başımızdan geçmedi ki, sevgiliye, sevdiklerimize küsmek. Dillerden düşmeyen, « Darıldın mı cicim bana.. » şarkısında olduğu gibi, sevdalıya sevecen bir yaklaşımla bitirilmek istenir küskünlük.

En önemli incelik ise, küstüğümüz kişilerin bunu anlayıp, barışmak için çaba sarfetmeleridir. Küsen mağdurdur. Küstüren bu yarayı sarmalıdır.

Tek başına da küseriz, karşılıklı olarak da. Ailece küsmeler vardır, arkadaş grupları arasında küsmeler de. Buna ilişkiyi kesmek diyebiliriz. Olaylar karşısında vereceğimiz tepkiler bizim kişiliğimizi ortaya koyacağından, neye ne zaman küseceğimiz, kimlerle neden ilişkileri keseceğimiz önceden kestirilemez. Küsme içinde kaprisi de yaşatır, düşmanlığı da.

En güzel küsme ise sevgiliyedir. Nazım Hikmet Ran’ın unutulmaz, şiiri bakın duygularımızı ne güzel dile getirmiş.

“Küsmek nedir bilir misin

Küsmek nedir bilir misin?
Küsmek dürüstlüktür... 
Çocukçadır ve ondan dolayı Saftır.
Yalansızdır.
Küsmek; Seni Seviyorumdur. 
Vazgeçememektir.
Beni anlatır Küsmek.
Kızdım ama hâlâ buradayımdır, gitmiyorumdur, gidemiyorumdur.
Küsmek; nazlanmaktır, yakın bulmaktır, benim için değerlisindir. 
Küsmek; sevdiğini Söyle demektir
Hadi Anla demektir.
Küsmek; umuttur, acabaları bitirmektir, emin olmaktır.

Yani, diyeceğim o ki:
Ben Sana Küstüm!”

Yaşantımızda küsmeye harcayacağımız zamanları sevgiyle doldursak, küsmeyi de hayatımızdan kovalasak, sadece sevgiliye küssek iyi olmaz mı?

04.11.2014, Bodrum
Yavuz Atıl


1212 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ? - 06/08/2019
GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ?
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI… - 31/01/2019
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI…
CESARET… - 18/11/2018
CESARET…
HER DÖNEMİN SANATI - 20/09/2018
HER DÖNEMİN SANATI
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK - 07/05/2018
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI? - 22/02/2018
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI?
Güzeli kullanmak… - 09/01/2018
Güzeli kullanmak…
Ateeeeş… - 21/11/2017
Ateeeeş…
Biz kimseye kin tutmayız.. - 12/09/2017
Biz kimseye kin tutmayız..
 Devamı