Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Yavuz Atıl
atilyav@gmail.com
Söz vermiştin bana..
20/03/2015
Söz vermiştin bana..

Yunan şarkıcı Kostas Pavlidis'in seslendirdiği gipsy türünden bir eser olan “Jaster Amenge Dur”'u, ülkemizin sevilen sanatçısı Candan Erçetin yorumlamıştı. Sözlerini Mete Özgencil'in yazdığı,  “Söz Vermiştin Bana”, 2000'li yıllardan bu yana hâlâ keyifle dinlenen bir eserdir.

“Söz vermiştin bana,/Yanıbaşımda yaşlanmaya,/Söz vermiştik bu dünyaya,/Ne olursak olsaydık.” mısralarıyla başlayan şarkıda, yerine getirilmemiş bir sözün, sevdalı üzerindeki derin ve dayanılmaz acısı anlatılmakta, tutulmayan bir söz intikam olarak algılanmaktadır. 

Şarkı sözünde, bir bekleyiş de vardır. Verilmiş sözün belki bir gün tutulacağı umudu içindedir seven kalp. 

Söz vermek, ne güzel bir şeydir. İçinde güveni, umudu, şerefi, insanlığın onurunu, olgunluğunu, yaşama sevincini barındırır. 

Güzel olmasına güzeldir de, esas olanı yerine getirmek, verilen sözü tutabilmektir. Bu yapılmadığı takdirde, gönlümüzde kır çiçekleriyle bezenmiş, berrak suların umutlarımızı suladığı beklentilerimiz hüsrana uğrar. Söz verene sitem ederiz. Bu nasıl bir intikam diye haykırırız.

Bunun karşısında sözünü tutamayanların nasıl bir vicdan azabıyla yaşadığını düşünmeyiz. 

Zira, bazı durumlarda elde olmayan nedenlerden dolayı verilen sözler yerine getirilememektedir. Sözünde duramayan kişi, acılarla kıvranırken, söz verilen kişi tarafından da lanetlenmekte, çift taraflı bir bombardımana maruz kalmaktadır. 

Verilen söz tutulamıyorsa, bunun bir açıklaması olmalıdır. Olaylara iyi niyetli olarak bakıldığında, yerine getirilemeyen sözün sorgulanmasında yarar vardır. Böylece iki taraf için de,  oluşan yaraların iyileşmesi sağlanır. 

Sözünde durmayan birine küsmek yerine, affetmek cömertliği gösterilmesi halinde, belki de, yerine getirilmesi olanaksız olan sözler tek tek gerçekleşebilir. 

Ne var ki, bilinçsizce, düşünülmeden, hesaplanmadan, karşı tarafa verilecek hüznün ağırlığı bilinmeden verilen sözler, kalp katliamıdır. 

Verilen söze güvenip de, yaşamlarına bu çerçevede yön veren kişiler, verilen sözün tutulmasını hevesle beklerken, süre geldiğinde bundan cayıldığını anlamaları halinde yaşadıkları acı ve ruh çöküntüleri dayanılmazdır. Söz bir borçtur; Hz. Ali'nin dediği gibi, “Verilen söz, vaktinde verilmesi gereken bir borçtur.”

Söz vermek kolaydır, zor olanı verilen sözü tutmaktır. Bu nedenle söz vermeden önce sözün yerine getirilebilme olasılıklarını iyi bir şekilde irdelemek gerekmektedir. Tutulmayan sözler mertliği alıp götürür, kalpleri yaralar, çok yönlü zararlar getirir. 

Günlük söz vermeler vardır; buluşma sözleri, hediye sözleri, bir yerlere gitme sözleri. Bunların bazıları tutulur, bazıları yerine getirilemez. Bu tip söz vermeler tutulmadığında derin kalp yaraları oluşmaz, kısa süreli kırgınlıklar yaşansa da, bir özür ardından affetme ile unutulur gider. Ardından tutulması beklenen yeni sözler verilir. 

İçki sofralarında verilen sözler vardır; namus, şeref ayaklar altına alınır. Olmayacak vaatlerde bulunulur. Karşı taraf da inanır durur. Ertesi gün, güneş doğduğunda bütün verilen sahte sözleri ay alıp götürmüştür bile. 

Yine, kafam iyiydi, ne dediğimi anımsamıyorum savunmalarıyla sözler alkol gibi uçup gider. 

Bu davranışın derinlerine inildiğinde, aslında hayal edilen sözlerin verildiği anlaşılır. Alkolün verdiği cesaretle yerine getirilmesi mümkün olmayan vaatler dillerden tek tek düşer. İçki sofralarında söz vermek cesaret ister.  

Sevgililerin söz vermeleri vardır. Aşkın gözü kör etmesi gibi, söz vermenin asaletini de ezer geçer. Sevgiliye bir buse kondurmak için verilen sözler, edilen vaatler kitapları doldurur. O heyecan anında ne dendiği bilinmez, verilir de verilir. 

Saymakla bitmez çıkara dayalı sözler. Eğer menfaat söz konusu ise, vaatler namludan çıkan kurşun gibidir. Paramparça eder. 

“İnsan bir ağaca benzer, kökü, ahdinde durmaktır.” der Mevlana.  Söz vermek olgunluk işidir. Cesarettir, şereftir, namustur. Ya verilen söz tutulacaktır, ya da tutulamayacak söz verilmeyecektir. 

Sözün erkeği dişisi yoktur. “Erkek sözü” ise uydurmadır. Erkeksen insan sözü ver derdi rahmetli babam. 

Ben de rahmetli babama söz verdiğim gibi, tüm sevdiklerimi sevmeye devam edeceğime sözüm olsun.

 

Yavuz Atıl

16.03.2015, Seferihisar816 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ? - 06/08/2019
GÜÇLÜ KOLLARIN KİME ZARARI VARDIR Kİ ?
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI… - 31/01/2019
DÜRÜSTLÜĞÜN ZAFER ÇIĞLIĞI…
CESARET… - 18/11/2018
CESARET…
HER DÖNEMİN SANATI - 20/09/2018
HER DÖNEMİN SANATI
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK - 07/05/2018
BOYNU OKŞANAN KURBANLIK
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI? - 22/02/2018
SIRDAŞ MI, DÜŞMAN MI?
Güzeli kullanmak… - 09/01/2018
Güzeli kullanmak…
Ateeeeş… - 21/11/2017
Ateeeeş…
Biz kimseye kin tutmayız.. - 12/09/2017
Biz kimseye kin tutmayız..
 Devamı