Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Meliha Şentürk
melice@hotmail.com
Nevale
01/02/2017

Nevale

 

Küçük bir koy... Gün boyu, mavinin tonlarıyla insanı adeta kucaklayan, hep davetkâr bir deniz… Narenciye ağaçlarının o baskın yeşil tonuyla maviyi sarmalaması.. Beyaz, kırmızı, bordo, pembe renkleriyle koyu donatan zakkumlar.. Zakkumlarla sarmaş dolaş olmuş, parlak çiçekleriyle  “Ben de varım.” diyen nar ağaçları..

Bahardan kalmış tek tük gelincik ve papatyalar. Yollarda, gelin taçları gibi oyalanmış, üstlerine basmamak için insanı, küçük, dikkatli adımlarla yürümek zorunda bırakan rengarenk kır çiçekleri. Küçük bir cennet! Doğanın bütün hünerlerini sergilediği bir galeri. Şehir yaşamının, insanın ruhunda, bedeninde biriktirdiği bütün kirleri, pasları temizleyen bir deva. Koyun doğasıyla bütünleşmiş köylü dostlar…

Dünyadaki  tüm  akranları gibi sımsıcak, masum, şirin çocuklar.. Ellerinde telefon, bilgisayar olmasa da, elbise dolapları giysilerle dolup taşmasa da, ağaç dallarından, taşlardan oyuncaklar  yaparak  mutlu olabilen, sevgiyi  algılayabilen, sunabilen dünya güzelleri…Beste, Nerime, Halit, Ayça, Berke, Seymen, Yağız, Rabia, Sıla, Elif… ve diğerleri.

Ege’nin bu şirin köyünün dini bayram arifeleri ve Kadir gününde yaptıkları çok anlamlı geleneksel bir törenleri var. Benim, "Çocukları Sevindirme Töreni" köylülerin ise, -“nevale” sözcüğünden gelen- "Levale" dedikleri, çeşitli hediyeler vererek çocukları mutlu etme düşüncesine dayalı, aslında bence, büyükleri daha çok mutlu eden  bir gelenek. En azından  ben öyle hissettim.

Her yaz gitmeme karşın, bir türlü köydeki bu törene tanık olamamıştım. Nihayet bu yaz, çok merak ettiğim bu geleneği yaşama  şansını yakaladım.

 Kurban Bayramı öncesi ailelerde bir telaş başladı. Yakın kasabadan çocuklara giysi, ayakkabı alışverişleri yapıldı. Köyün  tek  bakkalı kutularla yiyecek içecek stoğu yaptı.  

Arife günü, artık bütün köy halkı ve çocuklar “Levale” törenine hazırdı. Belirlenen tören saatinde köy meydanına gittiğimde, gözlerime inanamadım; bütün köylüler önlerine dağıtacakları hediyelik paketlerini koymuşlar, U harfi şeklinde meydana dizilmişlerdi. Neler yoktu ki dağıtılacaklar içinde… Kekler, gofretler, meyve suları, envai çeşit bisküviler, hediyelik paketler,  hazırlanmış kuruyemiş torbacıkları…

 Çocuklar, bayram elbiselerini giymiş, ellerinde hediye toplayacakları torbalarıyla meydanın hemen kenarındaki caminin önünde bekleşiyorlardı. Sanki az sonra stadyumda bir bayram töreni başlayacak; hepsi gösteri için stada çıkacaklarmış gibi heyecanlılardı.

       Ben niye heyecanlıydım; bilmiyorum. Sanırım; ruhum yaşını unutmuş, çocukların tarafına geçmişti. Ben de bir çocuktum artık! Ne güzel bir heyecan! Çocukluğumdan bu yana  böyle bir bayram sevinci yaşamamıştım ki ben!...

Kalabalığın içinde, köylü dostların yardımıyla kendime bir yer buldum. Dağıtacağım hediye kutularını önüme sıraladım. Cami hocasının sesi duyuldu hoparlörden; dua yapılacağını, sonra hediyelerin dağıtımına geçileceğini söylüyordu. Küçük, büyük hepimiz yaklaşık on dakika süren duayı sesizce dinledik. Artık, nevale dağıtımına geçilebilinirdi. Çocuklar,  ellerinde poşetleriyle sırayla önümüzden geçmeye başladılar. Karşılıklı “İyi Bayramlar” dileğinde bulunuyor, nevaleleri poşetlerine koyuyorduk. Nazikçe teşekkür ediyorlar, sıralarını asla bozmuyorlardı. Poşetlerini taşıyamayacak kadar küçük olanların yanında onlara yardım eden abi, abla ya da anneleri  vardı.

Öyle sevimli ve mutlu görünüyorlardı ki, hepimizin içi sımsıcak olmuştu. Herkesin yüzünde gülümseme vardı. Tören bittiğinde, çocuklar kümeleşmiş; şakalaşıyor, poşetlerindeki hediyelerini sevinçle inceliyorlardı.

Bayram buydu işte!... Bir çocuğu sevindirebilmek, dünyanın en güzel bayramıydı. Dünyadaki tüm çocukların gözlerinde sevgi, yüzlerinde sevinç, dillerinde şarkılar, ellerinde hep nevaleleri olmalıydı…

 

Meliha Şentürk

 

 

 

 531 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“SEVME”DEN DÖNENLER - 22/11/2018
“SEVME”DEN DÖNENLER
DİNLEMEK; BÜYÜLÜ ANAHTAR - 18/07/2018
DİNLEMEK; BÜYÜLÜ ANAHTAR
Kendine İhanet… - 18/05/2018
Kendine İhanet…
YAMUK GÖLGELİ… - 27/02/2018
YAMUK GÖLGELİ…
HAYALLER MAVİ, GERÇEK ACIYDI - 13/06/2017
HAYALLER MAVİ, GERÇEK ACIYDI
BEN “AŞK” IM… - 14/12/2016
Ben "Aşk" ım
Hayalden Kim ölmüş.. - 17/11/2016
Hayalden Kim ölmüş..