Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Nuray Yoltaş
nurayyoltas@gmail.com
MAVİ KELEBEKLER
10/07/2017
MAVİ KELEBEKLER
 
Unutturmama adına…
 
Toplu mezarın başında öylece çökmüştü. İçindeki isyanı avuçlarında sıkıştırdığı toprakla bastırıyordu. O toprakta, sevdiklerini buluyor, sımsıkı sarılıyordu. Artık akacak gözyaşları yoktu. Sadece mavi kelebekleri seyrediyordu. Özgürlüğün sembolü ama koskocaman bir hüzün.
 
Mavi kelebekler, Avrupa’nın orta yerinde Bosna Hersek’te yaşanan katliamın simgesi. Beş yüzün üzerinde toplu mezar ortaya çıkarılmış, bunların üç yüzü mavi kelebeklerin yardımıyla olmuştur.
 
Yıllar içinde, Bosna Hersek’te bulunan toplu mezarların üzerinde mavi kelebeklerin uçtuğu fark edilmiş. Bir süre sonra bunların tesadüf olmadığı anlaşılmış. Durum biraz incelenince, toplu mezarların olduğu yerlerde toprağın yapısının değiştiği, mezarların üzerinde farklı bitkiler oluştuğu belirlenmiş; bu bitkilerin kokusu da mavi kelebekleri çekiyormuş.
 
Hasan da annesinin, babasının, kardeşinin kemiklerini bulmak üzere yüzlerce kişi gibi mavi kelebekleri izliyor, onların peşinden gidiyordu.
 
Bir ara oturduğu topraktan başını göğe kaldırdı. “Çocukları küçük kurşunla mı öldürürler?” diyen kardeşini oralarda aradı. Çaresiz toprağı sıktı. Kendisi yabancı dil bilmesi sayesinde kurtulmuş, kampta görevlendirilmişti. Bosna’da namus ve haysiyeti çiğnenen çok sayıda kadın görmüş; kariyer sahibi Müslüman kadınlara, işkenceyle öldürdükleri Boşnakların kanını temizletmişlerdi. Hissiz ve donuk bir halde oturduğu yerden kalktı. Kamp etrafında boğazlanan insanların çığlıklarını ve feryatlarını bütün canlılığı ile duyuyordu.
 
Temmuz 1995’de, Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu “Krivaya 95 harekâtının” bir parçası olarak Srebrenica’yı işgal etmiş, yaşanan bu olay, bir işgal olarak kalmamış, bir katliama dönüşmüştü.
 
Hasan, Büyük Sırbistan hayali kuran Sırp Çetniklerin  terörünü ve Müslümanlara karşı acımasızca katliamlarını seyrediyordu kelebeklere bakarken. Bir delikanlının Sırp saldırılarına uğradığında “Anneciğim git artık, bizi bırak!” derken annesine daha çok, tekrar tekrar sarıldığını; sekiz bin Boşnak erkeğin sırf Müslüman oldukları için Sırplar tarafından katledildiğini seyrediyordu.
 
Uçan kelebeklerde, Srebrenica katliamını görüyordu. Aslında yaşadığı dehşet ve acı ile tüm öldürülenlerden daha ölüydü.
 
Tarih 11 Temmuz 1995… Srebrenica, insanlık tarihine kara bir leke olarak kazındı. Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşından sonra yaşadığı en büyük trajedi.
 
Nuray Yoltaş,
 
10.07.2017, Bornova


318 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MESERRET ABLA - 08/03/2019
MESERRET ABLA
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN - 25/12/2018
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN
ÇOCUĞUN FENDİ - 22/10/2018
ÇOCUĞUN FENDİ
BİR RENKTİR TAKIM TUTMAK - 29/06/2018
BİR RENKTİR TAKIM TUTMAK
GECENİN MATEMİ - 20/03/2018
GECENİN MATEMİ
DAMGA… - 02/01/2018
DAMGA…
Bir Arakan Hikayesi - 17/10/2017
Bir Arakan Hikayesi
ÇOCUK (H)AKLI - 22/04/2017
ÇOCUK (H)AKLI
Kediler de ağlar - 12/02/2017
Kediler de ağlar
 Devamı