Site Haritası
Ulusal haberler

Üyelik Girişi
Nuray Yoltaş
nurayyoltas@gmail.com
Bir Arakan Hikayesi
17/10/2017
Bir Arakan Hikayesi
 
Güneydoğu Asya ülkesinde, Myanmar’da (Burma) yaşıyordu genç kadın. Yirmi altı yaşındaydı. Her genç kız gibi hayalleri vardı. Mutluydu. Bir gün mutluluğuna mutluluk katan bir genç ile tanıştı. Bir süre birlikte yaşadılar. Önceleri sevgiyle geçen birliktelikleri, zaman içinde kıskançlık ve daha sonra da nefrete dönüştü. Ayrıldılar…
 
Müslüman bir kadın tarafından terkedilmeyi bir türlü içine sindiremeyen genç, günler içinde kabaran öfkesi ile iki Budist rahibi yanına aldı. Hep beraber genç kadına tecavüz ederek onu öldürdüler.
 
Yıl 2012, aylardan Mayıs. Katil Budist rahipler öldürdükleri genç kadının cesedini bölgede bulunan bir Müslüman köyünün yakınlarına bırakıp kaçtılar.
 
Cesedin bulunmasının ardından Budist rahipler ve Burma hükümet yetkilileri, genç kadının başından geçen hadiseden ötürü Müslümanları sorumlu tuttular. Üç tane masum genci tutuklayıp öldürdüler. Böylece hükümet tüm dünyanın gözü önünde Müslümanlara karşı soykırımın ilk tohumlarını atmış oldu.
 
3 Haziran 2012. Sekiz Müslüman hacı ve yanlarında bulunan otobüs muavini ve bir kadın, Budist rahipler tarafından öldürüldü. Buna rağmen hiç kimse tutuklanmadı.
 
Bu hadisenin ardından Burma Hükümeti’nin verdiği destekle ve iç güvenliği tehdit ettikleri gerekçesiyle, rahipler tarafından Müslümanların köyleri baskına uğramaya ve yakılmaya başladı.
 
Sorunun temelinde Budist Myanmar Devleti’nin, Arakan’lı Müslüman azınlığın varlığını ve haklarını tanımaması yatıyordu.
 
Günümüzde, burada dayanılmaz bir zulüm ortamı var. Katliamlar, tecavüzler, diri diri yakmalar… Her gün yaşanan acı olaylar…
 
Burma Hükümeti, buraya uluslararası gazetecilerin girmesine izin vermiyor. Rahiplerin öncülük ettiği bu katliamlar da hükümet tarafından meşrulaştırılmakta.
 
Arakan’lı Müslümanlar, Myanmar askerleri tarafından acımasızca öldürülüyor.
 
Oysa ne tezattır ki ÖLDÜRMEME ilkesi Budist rahiplere öğretilen ahlaki ilkeler arasında en önde gelenidir.
 


374 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MESERRET ABLA - 08/03/2019
MESERRET ABLA
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN - 25/12/2018
HÜZÜNLÜ ŞARKILARIN BESTECİSİ YALNIZ BİR KADIN
ÇOCUĞUN FENDİ - 22/10/2018
ÇOCUĞUN FENDİ
BİR RENKTİR TAKIM TUTMAK - 29/06/2018
BİR RENKTİR TAKIM TUTMAK
GECENİN MATEMİ - 20/03/2018
GECENİN MATEMİ
DAMGA… - 02/01/2018
DAMGA…
MAVİ KELEBEKLER - 10/07/2017
MAVİ KELEBEKLER
ÇOCUK (H)AKLI - 22/04/2017
ÇOCUK (H)AKLI
Kediler de ağlar - 12/02/2017
Kediler de ağlar
 Devamı